banner_top
Aktualności
 
Change version
Polski saper poległ w Afganistanie
26.06.2010
26 czerwca około godziny 19.45 czasu lokalnego w południowej części prowincji Ghazni bohaterską śmiercią poległ polski saper.

W trakcie wykonywania zadań bojowych przez polski pododdział szybkiego reagowania oraz amerykański zespół rozminowania doszło do eksplozji ładunku wybuchowego. Siły szybkiego reagowania i zespół rozminowania zostały wezwane na pomoc zaatakowanemu uprzednio polskiemu patrolowi.

Polski patrol został zaatakowany przez przydrożny ładunek wybuchowy. Na miejsce natychmiast został wezwany oddział szybkiego reagowania (QRF) oraz amerykański patrol rozminowania (EOD). W trakcie wykonywania zadań saperskich zneutralizowano ładunek wybuchowy, a w trakcie neutralizacji kolejnego ładunku doszło do wybuchu ładunku pułapki, który śmiertelnie zranił kpr. Pawła STYPUŁĘ. Pozostali żołnierze patrolu nie odnieśli obrażeń.

Rodzina poległego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu. Kapral STYPUŁA służył w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. Pełnił funkcję dowódcy drużyny w plutonie rozminowania. To była jego pierwsza misja. Był kawalerem. Miał 26 lat.

* * *

Polskie Siły Zadaniowe we współpracy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne, mające na celu eliminację osób zaangażowanych w ataki na siły koalicyjne. W wyniku prowadzonych działań 26. czerwca zatrzymano jednego z dowódców rebeliantów, bezpośrednio powiązanego z głównym dowództwem talibów w prowincji Ghazni. Zlokalizowano i wysadzono również samochód – pułapkę, przygotowany do ataku na siły koalicji. Niemalże codziennie polscy żołnierze likwidują magazyny broni i materiałów wybuchowych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zlokalizowano ponad 30 kg ładunków wybuchowych domowej produkcji, granaty RPG oraz amunicję.

* * *

Bliższych informacji nt. zdarzenia udziela Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW oraz Zastępca Rzecznika Prasowego DO SZ mjr Piotr JASZCZUK tel. kom. 607-388-937 (informowanie mediów w Krakowie).

por. Sebastian Kostecki>>>

por. Sebastian Kostecki
Szef Sekcji informacyjno – prasowej
Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle”
Ghazni
+93 799077360