banner_top
Aktualności
 
Change version
Atak na polską bazę
15.06.2010
W wyniku ostrzału bazy Warrior o godz. 11.09 czasu lokalnego zginął polski żołnierz.

Odłamki eksplodującego pocisku rakietowego śmiertelnie zraniły st. szer. Grzegorza BUKOWSKIEGO. Lekko poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których natychmiast przetransportowano śmigłowcem ewakuacji medycznej MEDEVAC do bazy w Ghazni, gdzie udzielono im specjalistycznej pomocy medycznej. Lekarze określają ich stan jako dobry. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Poszkodowani aktualnie przebywają na obserwacji w tutejszym szpitalu.
W rejon z którego został wystrzelony pocisk błyskawicznie udał się oddział szybkiego reagowania (QRF), w celu zabezpieczenia śladów. Obecnie trwają czynności wyjaśniające okoliczności ataku.
Rodzina zmarłego została powiadomiona o zdarzeniu.

***********************

Coraz częstsze ataki rebeliantów są odpowiedzią na wzmożone i szeroko zakrojone działania wyprzedzające polskich żołnierzy. Tylko w ostatnim czasie zatrzymano kilkudziesięciu bojowników talibskich, przechwycono liczne magazyny broni, amunicji oraz kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych. Od początku VII zmiany nastąpił przełom, którego wynikiem są prowadzone działania wyprzedzające, czego efektem są duże straty po stronie rebeliantów. Wyeliminowano w sumie ponad 50 talibów. Jest to wynik kilku operacji prowadzonych w południowej części prowincji Ghazni.
Rebelianci na bieżąco starają się śledzić działania polskich żołnierzy, próbując stosować różne akcje odwetowe. Ich działania związane są także z próbami wpłynięcia na decyzje polityczne w związku z toczącą się kampanią wyborczą w Polsce.

***********************

St. szer. Grzegorz BUKOWSKI był kawalerem, miał 29 lat. W Afganistanie pełnił funkcję kierowcy zespołu POMLT (Operacyjne Zespoły Doradczo-Szkoleniowe ds. Policji). To była jego druga misja, wcześniej był w Bośni i Hercegowinie. W kraju służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

 

por. Sebastian Kostecki
Szef Sekcji Informacyjno - Prasowej
PKW Afganistan
Ghazni
+ 93799077360