banner_top
Aktualności
 
Change version
Polacy przekazali Ajiristan
20.04.2010
W trakcie minionego weekendu odpowiedzialność za dystrykt Ajiristan polscy żołnierze przekazali w ręce Afgańczyków.

Nasze wojska w tamtym rejonie przebywały przez ostatnie dziewięć miesięcy.

To jeden z ważniejszych momentów w życiu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Pierwszy raz polska armia przekazała rejon odpowiedzialności tutejszej policji. Sytuacja w dystrykcie w ostatnim czasie ustabilizowała się. Polscy żołnierze oprócz monitorowania okolicy, szkolili także żołnierzy Afgańskiej Narodowej Armii (ANA) oraz funkcjonariuszy Afgańskiej Narodowej Policji (ANP). W ten sposób zostali przygotowani do tego, aby teraz w pełni samodzielnie czuwać na bezpieczeństwem w regionie.
W przekazaniu odpowiedzialności stronę polską reprezentował dowódca VI zmiany gen. bryg. Janusz Bronowicz i polski ambasador w Afganistanie Maciej Lang. Protokół w sobotę 17. kwietnia podpisali szef policji w prowincji Ghazni generał Bazz Khan Sherazai oraz dowódca 3 Brygady ANA pułkownik Ali Rajab Rashed.
W specjalnie zorganizowanym zebraniu starszyzny, jej przedstawiciele podziękowali wojskom koalicji za okazaną pomoc. Byli bardzo wdzięczni za obecność polskich żołnierzy w jednym z najbardziej niebezpiecznych dystryktów. Na zakończenie spotkania jeszcze raz otrzymali pomoc w postaci kocy, ubrań oraz innych niezbędnych środków.
Dystrykt Ajiristan położony jest w północno-zachodniej części prowincji Ghazni. Większość jego powierzchni zajmują góry o wysokościach od 3700m do 4800m. Polacy na tamtejszym posterunku obecni byli od 11. Lipca 2009r. Kontrolę nad dystryktem przejęli w wyniku operacji pod kryptonimem „Over the top”. Działania naszych wojsk były odpowiedzią na nasilające się ataki rebeliantów na funkcjonariuszy tamtejszej policji. W trakcie dziewięciu miesięcy służbę pełniło w systemie rotacyjnym kilkudziesięciu żołnierzy.

Tekst i zdjęcia: Anna Pawlak

* * *
Fotogaleria:
fot. 5fot. 1fot. 7