banner_top
Aktualności
 
Change version
Polski żołnierz zginął w Afganistanie
20.12.2009
19 grudnia 2009 roku, około godz. 13 czasu lokalnego (09.30 czasu polskiego) w wyniku ataku na patrol zginął polski żołnierz st. szer. Michał Kołek. Poległy żołnierz wchodził w skład pododdziału sił szybkiego reagowania QRF (Quick Reaction Forces).

Do tragicznego zdarzenia doszło w odległości około 3,5 km na północ od bazy ogniowej FOUR CORNERS (około 20 km od bazy Ghazni). W trakcie wykonywania zadania przez żołnierzy Zgrupowania Bojowego „Alfa”. Polski patrol został zaatakowany ogniem z broni maszynowej oraz granatników RPG przez talibskich rebeliantów. Po kilkunastu minutach wsparcia ogniowego polskim żołnierzom udzielił działający w pobliżu afgańsko-amerykański patrol.

Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano także amerykańskie samoloty wsparcia z powietrza, tzw. CAS (Close Air Suport) oraz lądowy pododdział sił szybkiego reagowania QRF składający się z polskich i afgańskich żołnierzy. QRF dotarł na miejsce i udzielił wsparcia zaatakowanym. W wyniku wymiany ognia zginął polski żołnierz.

Uszkodzeniu uległy również dwa pojazdu typu ROSOMAK. W wyniku prowadzonych działań zginęło 6 zamachowców.

Rodzina zmarłego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.

* * * *

Starszy szeregowy Michał Kołek miał 22 lata, był kawalerem. W kraju służył w Polsko – Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych w Przemyślu. Była to jego pierwsza misja.


mjr Piotr Michrowski
Szef Sekcji Informacyjno – prasowej
Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle”
Ghazni
+93 799077360