banner_top
Aktualności
 
Change version
Nowa zmiana, te same cele
27.10.2009
Dzisiaj następuje zmiana dowództwa oraz żołnierzy w Task Force Eagle. Ale cele naszej misji zostają wciąż takie same.

Bezpieczeństwo i stabilność w rejonie prowincji Ghazni. - tymi słowami, podczas uroczystości przekazania dowodzenia, przywitał wszystkich gości dowódca VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Janusz Bronowicz
Punktualnie o godz. 12.00 w bazie Ghazni rozpoczęła się uroczystość, podczas której dowódca V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Rajmund Andrzejczak oficjalnie przekazał obowiązki swojemu następcy, dowódcy VI zmiany gen. bryg. Januszowi Bronowiczowi. Podczas uroczystości obecny był m.in. Ambasador Polski w Islamskiej Republice Afganistanu Maciej Lang, zastępca Dowódcy Operacyjnego SZ gen. dyw. Jerzy Michałowski, dowódca Regionu Wschód (RC – East) generał dywizji Curtis Scaparrotti oraz jego zastępca gen. bryg. Andrzej Knap. Stronę afgańską reprezentowali przedstawiciele gubernatora, dowódcy afgańskiej policji oraz wojska, które stacjonują na terenie prowincji Ghazni.
Pułkownik Andrzejczak w swoim wystąpieniu podziękował tym wszystkim, z którymi przez ostatnie 12 miesięcy współpracował. W tym gronie, jak podkreślał dowódca, oprócz polskich żołnierzy IV i V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, znajdują się amerykańscy oraz afgańscy żołnierze, a także mieszkańcy całej prowincji, którzy współdziałając z wojskiem przyczyniali się przez ten czas do budowania bezpieczeństwa. Szczególne podziękowania dowódca skierował do przedstawicieli gubernatora prowincji Ghazni, za współpracę i gościnność. Przemawiający podczas uroczystości gen. Scaparrotti również złożył na ręce dowódcy podziękowania polskim żołnierzom za dotychczasowe poświęcenie i zaangażowanie podczas działań prowadzonych w trakcie misji oraz za dobrą współpracę z dowództwem Regionalnym (RC-East). Generał zaznaczył, że dość charakterystycznymi cechami w służbie polskich żołnierzy jest zawsze zaangażowanie i profesjonalizm.
Swoje słowa podziękowania dla polskich żołnierzy za ich dotychczasowe działania na rzecz umacniania bezpieczeństwa w prowincji Ghazni wyrazili także przedstawiciele armii i policji afgańskiej oraz przedstawiciel gubernatora prowincji.
Na zakończenie uroczystości dowódca nowej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Janusz Bronowicz podziękował płk. Andrzejczakowi za wiedzę, którą otrzymał od swojego poprzednika przyjeżdżając tutaj do Ghazni. Zapewnił także, że kolejna zmiana, szanując kulturę i tradycję mieszkańców tego państwa będzie kontynuowała działania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę warunków socjalnych mieszkańców prowincji. Na zakończenie dowódca życzył płk. Andrzejczakowi oraz wszystkim żołnierzom V zmiany bezpiecznego powrotu do swoich domów oraz szczęścia w życiu zawodowym i osobistym.
***
Nową VI zmianę PKW wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich wchodząca w skład 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Poza żołnierzami z Rzeszowa i innych jednostek 1 Dywizji są m.in. żołnierze z 2 Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia, 56 Pułku Śmigłowców Bojowych z Inowrocławia, 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) z Kielc.


Tekst: Bogumiła Piekut
Foto: Bogumiła Piekut/ mjr Piotr Michrowski

* * *
Fotogaleria: