banner_top
Aktualności
 
Change version
Polski żołnierz zginął w Afganistanie
11.09.2009
10 września 2009 r. około godz. 14.00 czasu lokalnego w trakcie kontaktu ogniowego pomiędzy siłami koalicji a rebeliantami jeden polski żołnierz poniósł śmierć, a czterech zostało rannych.

Do zdarzenia doszło w dystrykcie Andar. Polski pluton sił szybkiego reagowania (QRF) został wezwany do udzielenia wsparcia siłom amerykańsko – afgańskim. W trakcie działań doszło do wymiany ognia, na skutek której śmierć na miejscu poniósł st. szer. Piotr Marciniak (s. Zdzisława), a czterech innych żołnierzy zostało rannych. Podczas prowadzonych działań zlikwidowano kilkunastu talibskich rebeliantów, w tym jednego podejrzewanego o organizowanie działalności terrorystycznej w prowincji Ghazni.
Rannym żołnierzom na miejscu zdarzenia udzielono pierwszej pomocy i natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej. Poszkodowani zostali przetransportowani do bazy w Ghazni. Jeden z żołnierzy, z ranami postrzałowymi przeszedł operację. U pozostałych trzech żołnierzy, stwierdzono także rany postrzałowe oraz odłamkowe kończyn dolnych. Wszyscy ranni żołnierze przebywają w szpitalu w bazie Ghazni. W ocenie lekarzy życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.
Rodziny żołnierzy zostały poinformowane o zdarzeniu.

***
St. szer. Piotr Marciniak w Polsce służył w 6 Brygadzie Desantowo – Szturmowej. Misja w Afganistanie była jego trzecią misją. Wcześniej służył w Bośni i Hercegowinie oraz Iraku. Miał 30 lat.

mjr Marcin Gil
Szef Sekcji Informacyjno – Prasowej
Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie