banner_top
Aktualności
 
Change version
„Najlepsi odchodzą pierwsi...”
12.08.2009
„Najlepsi odchodzą pierwsi...” - tymi słowami pułkownik Rajmund Andrzejczak Dowódca Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle” pożegnał kpt. Daniela Ambrozińskiego.

Kpt. Ambroziński poległ 10 sierpnia br. podczas wykonywania zadania w dystrykcie Ajiristan w północno-zachodniej części prowincji Ghazni.

W godzinach popołudniowych żołnierze polscy, amerykańscy i afgańscy służący w bazie Ghazni, a wśród nich koledzy, przełożeni i podwładni zgromadzili się bardzo licznie na polskiej części helipadu, aby z honorami po raz ostatni pożegnać swojego kolegę.
Trumna z ciałem oficera została przewieziona w kondukcie żałobnym spod ambulatorium, gdzie znajdowało się ciało, do śmigłowca, którym została przewieziona do bazy Bagram.
Pułkownik Andrzejczak żegnał kapitana Ambrozińskiego jako bohatera. „Do najtrudniejszych zadań zawsze byli kierowani najlepsi. Kawaleria od zawsze wypełniała najcięższe zadania, a zadanie w Ajiristanie było bardzo trudne.” – podkreślił Dowódca.
Również swoje ostanie słowo i podziękowanie za nienaganną i heroiczną służbę w imieniu swoim i żołnierzy wyraził Dowódca Zespołu OMLT ppłk Stanisław Kaczyński.
Ostatnim akcentem ceremonii było pośmiertne uhonorowanie kapitana Ambrozińskiego medalem Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa.
Punktualnie o godzinie 17.00 wystartował śmigłowiec Mi 17, na pokładzie którego znajdowała się trumna z ciałem żołnierza. W locie do Bagram eskortował go śmigłowiec Mi-24.
Uroczystości na helipadzie poprzedziła msza święta, którą w intencji kpt. Daniela Ambrozińskiego sprawowali kapelani: ks. mjr Mariusz Tołwiński oraz ks. mjr Władysław Jasica. „Wczoraj nadszedł dzień kiedy Pan odwołał Daniela z ziemskiej służby, aby powołać do swojej” – takimi słowami rozpoczął kazanie kapelan z bazy Ghazni. „Wszyscy wspominamy dziś Daniela jako ambitnego i dobrego żołnierza, który ostatnio uczestniczył w operacji Over The Top. (…) Jak opowiadali mi koledzy, Daniel był żołnierzem ambitnym i ponadprzeciętnym. Swoją nienaganną służbą, każdego dnia zdobywał swoje ziemskie szczyty. Wczoraj Daniel wspiął się na jeden z ostatnich szczytów swojego ziemskiego życia.” Na zakończenie nabożeństwa, w którym uczestniczyli dowódcy, żołnierze polscy i amerykańscy, kapelani podziękowali zebranym na nabożeństwie za modlitwę w intencji poległego Polaka. „Wasza obecność tutaj świadczy o miłości i nadziei. Miłości Boga, który przygarnie Daniela do swojego serca i nadziei, że wszystkim, którzy pozostali starczy sił na ten trudny czas” - powiedział na zakończenie ks. mjr Jasica.

Cześć jego pamięci!
***
Kapitan Daniel Ambroziński w Afganistanie pełnił funkcję specjalisty z Zespołu Doradczo- Łącznikowego OMLT stacjonującego w bazie Vulcan. W kraju służył w 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Swoją służbę zawodową rozpoczął w 2004 roku. Służba w V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie była jego drugą misją. Wcześniej służył w Iraku.

Tekst: kpt. Katarzyna Szal/ Bogumiła Piekut
Foto: kpt. Katarzyna Szal/ Bogumiła Piekut

* * *
Fotogaleria: