banner_top
Aktualności
 
Change version
Zmiana warty w Ghazni
29.04.2009
W dniu 29.04.2009 r. w polskiej bazie Ghazni odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków między żołnierzami IV i V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Obecny Dowódca Polskich Sił Zadaniowych płk Rajmund Andrzejczak przyjął obowiązki na kolejną – V zmianę.
Punktualnie o godzinie 11.00 czasu lokalnego Zastępca Dowódcy PSZ ppłk Piotr Trytek złożył meldunek dla Dowódcy 101 Dywizji Powietrznodesantowej gen. bryg. Jeffrey’a Schloessera, rozpoczynając tym samym ceremonię przekazania obowiązków. Gen. Schloesser przywitał się po polsku z polskimi, amerykańskimi i afgańskimi żołnierzami, obecnymi na placu apelowym w FOB Ghazni. W swoim przemówieniu Dowódca 101 Dywizji podkreślał wagę obecności polskich wojsk w Afganistanie. „W ostatnim czasie w widzialny sposób nastąpił wzrost bezpieczeństwa w strefie i to jest skutkiem naszych wspólnych, bardzo wymagających i trudnych działań” – dodał.
Dowódca PSZ płk Rajmund Andrzejczak nie krył zadowolenia z faktu, że tak miłe słowa uznania padają pod adresem polskich żołnierzy i podsumował sześciomiesięczne dokonania kontyngentu. „Pozostawiacie tu wiele zakończonych, ważnych dla lokalnej społeczności projektów, lepiej wyszkolonych żołnierzy afgańskich, szczęśliwszych mieszkańców Prowincji a przede wszystkim to, co jest najważniejsze uśmiechy na twarzach dzieci”.
Dowódca bezpośrednio skierował swoje słowa do żołnierzy dla których misja dopiero się rozpoczęła: „Życzę Wam wiele odwagi i cierpliwości, a przede wszystkim rozwagi w waszej trudnej, ale jak ważnej służbie w Afganistanie”
W uroczystości udział wzięli także reprezentujący Dowódcę Operacyjnego SZ RP płk Cezary Podlasiński i Akademię Obrony Narodowej płk dr hab. inż. Jarosław Wołejszo, Ambasador Polski w Afganistanie Jerzy Więcław oraz przedstawiciele władz lokalnych, m.in. gubernator prowincji Ghazni dr Usman Usmani, Dowódca 3 Brygady Armii Afgańskiej płk Raja Ali. W trakcie swoich przemówień obydwaj goście wyrazili swoje uznanie dla polskich żołnierzy oraz podziękowali za współpracę w odbudowie kraju.
Podczas uroczystości Dowódca PSZ płk Andrzejczak nagrodził polskich oficerów z IV zmiany za ich szczególny wkład, zaangażowanie oraz oddanie w służbie na rzecz zarówno Polskich Sił Zbrojnych jak i bezpieczeństwa w polskiej strefie w Afganistanie. Przed wręczeniem wyróżnień płk Andrzejczak wyznał gen. Schloesserowi że choć dowodzenie Brygadą w Afganistanie jest wielkim wyzwaniem to jest ono znacznie prostsze jeśli ma się takich podwładnych.
Tuż przed rozpoczęciem głównej ceremonii gen. bryg. Janusz Adamczak (Zastępca Dowódcy Dowództwa Regionalnego - Wschód IV zmiany) i płk Rajmund Andrzejczak otrzymali z rąk gen. Schloessera amerykańskie odznaczenia - The Bronze Star Medal, zaś sześciu innych oficerów i podoficerów The Army Commendation Medal.
Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście mieli okazje posmakować potraw, które na tę okazję przygotowali polscy kucharze oraz złożyć osobiste wyrazy podziękowania i uznania dla Dowódcy i jego żołnierzy.
Żołnierze V zmiany przejęli odpowiedzialność za bezpieczeństwo i rozwój Prowincji Ghazni w Afganistanie.

* * *
Fotogaleria: