banner_top
Aktualności
 
Change version
Wypadek drogowy w Afganistanie
10.02.2009
We wtorek, 10 lutego w godzinach południowych czasu polskiego (ok. 15.00 czasu lokalnego) w Ghazni doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego.

Z przykrością informuję, że w jego wyniku zginął jeden polski żołnierz, czterech innych zostało poszkodowanych. Żołnierze z zespołu bojowego A wykonywali zadanie transportowo – logistyczne z bazy w Ghazni do operacyjnego centrum koordynacyjnego mieszczącego się w samym mieście Ghanzi związane z wymianą pełniących tam służbę żołnierzy. W drodze powrotnej do bazy przed pojazd HMMWV gwałtownie wjechał bus wypełniony pasażerami, nie zachowując należytej ostrożności. Kierowca hummera chcąc uniknąć zderzenia wykonał gwałtowny skręt, w konsekwencji pojazd stracił stabilność, wywrócił się i koziołkował. W wyniku wypadku zginął chor. Andrzej Rozmiarek z 12 Brygady Zmechanizowanej.
Rannych natychmiast przetransportowano do bazy w Ghazni. Dwóch z nich drogą powietrzną ewakuowano do szpitala w Bagram, gdzie przechodzą szczegółowe badania. Pozostali po opatrzeniu przebywają w bazie Ghazni.
Żołnierze przemieszczali się pojazdami typu KTO Rosomak, MRAP Couguar oraz HMMWV.  Hummery są wykorzystywane przez polskich żołnierzy w rejonach bezpiecznych (np. w pobliżu baz) oraz w sytuacjach, kiedy ze względu na wąską zabudowę niezbędny jest wjazd żołnierzy do miasta. Znacznie większe Rosomaki i MRAP mogą jedynie powodować zniszczenia zabudowań cywilnych.
Okoliczności wypadku bada Żandarmeria Wojskowa i Prokurator Wojskowy.
Rodziny zmarłego i rannych żołnierzy zostały poinformowane o zdarzeniu.

* * * * * * * * * *

Chor. Andrzej ROZMIAREK miał 35 lat, na co dzień służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. W Polskich Siłach Zadaniowych zajmował stanowisko szefa kompanii. Służba w ramach IV zmiany PSZ w Islamskiej Republice Afganistanu była jego pierwszą misją. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.

ppłk Dariusz Kacperczyk
Rzecznik Prasowy
Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych