banner_top
Aktualności
 
Change version
Gotowość w Afganistanie
14.06.2007
14 czerwca br. Polska Grupa Bojowa (PGB) przejęła odpowiedzialność za realizację zadań w rejonach prowincji Ghazni i Paktika.

Uroczyste przekazanie obowiązków miało miejsce w obecności wiceambasadora RP, dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, gubernatora prowincji Paktika oraz przedstawicieli parlamentu afgańskiego.


Dziś przed południem dowódca Polskiej Grupy Bojowej, ppłk Adam Stręk przejął od dowódcy amerykańskiego batalionu, ppłk Davida J. Woods'a odpowiedzialnośc za realizacje działań stabilizacyjnych. Teraz polscy żołnierze będą w pełnym zakresie wykonywać swoje zadania w prowincjach Ghazni i Paktika. Od dzisiaj operacyjne zadania dla PGB będzie stawiać Dowódca 4 Brygadowej Grupy Bojowej (4BCT – Brigade Combat Team) – Amerykanin płk Schwaitzer.

Polska Grupa Bojowa, składająca się z 3 zespołów bojowych, osiagnęła gotowość jako ostatni element działającego od kilku miesięcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W składzie PGB jest także amerykańska kompania, która będzie realizować zadania wspólnie z polskimi żołnierzami. Jeden zespół bojowy, zgodnie z sojuszniczymi planami, osiągnie gotowość w ciągu najbliższych dni.

Polskie Rosomaki i HMMWV będą patrolować strefę odpowiedzialności PKW, aby przywrócić spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom Afganistanu. Od stycznia PKW Afganistan realizuje zadania na rzecz wsparcia bezpieczeństwa i pokoju.