banner_top
Aktualności
 
Change version
Dwóch polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie
27.02.2008
26 lutego o godz. 19.15 czasu lokalnego (15.45 czasu polskiego), podczas wykonywania misji bojowej, zginęło dwóch polskich żołnierzy: st. kpr. Szymon SŁOWIK i st. szer. Hubert KOWALEWSKI; kolejny żołnierz - st. szer. Jacek D. - został lekko ranny.

Do tragicznego zdarzenia doszło ok. 3 km na południowy zachód od bazy Sharana, w prowincji Paktika, gdy polscy żołnierze powracali do niej z akcji niesienia pomocy humanitarnej. Jeden z pojazdów typu HMMWV, jadących w kolumnie, najechał na improwizowany ładunek wybuchowy (minę-pułapkę). W wyniku eksplozji dwóch polskich żołnierzy poniosło śmierć; trzeci żołnierz, ranny w wybuchu, po udzieleniu mu pierwszej pomocy, został ewakuowany do szpitala w miejscowości Orgun. Zdaniem lekarzy, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rodziny poległych i rannego zostały poinformowane o zdarzeniu.

 St. kpr. zaw. Szymon Słowik - urodzony 20 maja1974 r., służbę wojskową rozpoczął 26 stycznia1995r. w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Od 11 kwietnia 1995r. do 24 kwietnia 1996r. pełnił obowiązki elektryka okrętowego w Grupie Okrętów Rozpoznawczych w JW 4118 w Gdyni. 24 kwietnia 1996r. został przeniesiony do rezerwy. Do służby wrócił 1 września 2005r. jako elew w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Po ukończeniu szkoły podoficerskiej – 2 września 2006r. rozpoczął służbę w 16. batalionie powietrzno-desantowym w Krakowie na stanowisku dowódcy drużyny.
Udział w II zmianie PKW Afganistan był pierwszą misją poza granicami kraju st. kpr. zaw. Szymona Słowika. Miał żonę i dwójkę dzieci.

 St. szer. zaw. Hubert Kowalewski – urodzony 3 sierpnia 1981r., służbę wojskową rozpoczął w 2001r. jako żołnierz zasadniczej służby wojskowej na stanowisku działonowego czołgu w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej złożył wniosek o przyjęcie do służby nadterminowej i w związku bardzo dobrą opinią przełożonych we wrześniu 2002r. został powołany do służby jako żołnierz nadterminowy. W trakcie pełnienia tej służby ukończył kurs szkolenia załóg czołgów Leopard 2A4 w Niemczech oraz uczestniczył w IV zmianie PKW w Iraku na stanowisku celowniczego. 15 stycznia 2007r. został powołany do zawodowej służby wojskowej na stanowisko działonowego czołgu Leopard 2A4. Służył w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.
15 października 2007r. st. szer. zaw. Hubert Kowalewski rozpoczął pełnienie misji w II zmianie PKW Afganistan.

mjr Mirosław Ochyra
rzecznik prasowy PKW Afganistan