banner_top
Aktualności
 
Change version
Wizyta Dowódcy Operacyjnego w Afganistanie
14.11.2014
Bardzo dobrze wykonaliście zadanie, które przed Wami zostało postawione. Opinia o polskim żołnierzu walczącym, dobrze wyszkolonym, wykonującym swoje zadania jest bardzo dobra – powiedział Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.
W dniach 12 – 14.11.2014 Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki wraz z delegacją przebywał z roboczą wizytą w Islamskiej Republice Afganistanu. W czasie pobytu w Bagram i Kabulu delegacja zapoznała się z warunkami realizacji zadań przez siły XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dokonano przeglądu sposobu rozmieszczenia kontyngentu w bazie Bagram oraz funkcjonowania systemu zabezpieczenia logistycznego, zapoznano się z zadaniami realizowanymi przez polskich żołnierzy w Kabulu. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki odbył też szereg spotkań z amerykańskimi i koalicyjnymi dowódcami : Dowódcą ISAF HQ (dowódcą USFOR ) generałem Johnem Cambell, Dowódcą IJC / Zastępcą Dowódcy USFOR –A generałem Joseph Anderson, Zastępcą Dowódcy USFOR –A ds. wsparcia generałem Jeffrey Colt, Dowódcą TAAC- E genrałem Chistopher Bentley.
W czasie pobytu generał Tomaszycki spotkał się podczas uroczystej zbiórki z polskimi żołnierzami z XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego służącymi w bazie „White Eagle” Bagram i w dowództwie w Kabulu.
Spotkanie z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Bagram i Kabulu, było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań. Za trudną i niebezpieczną służbę, profesjonalizm podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz godne reprezentowanie Sił Zbrojnych RP na arenie międzynarodowej kilkudziesięciu żołnierzy otrzymało listy gratulacyjne. Generał Tomaszycki wyraził też uznanie wyróżniającym się żołnierzom XV zmiany uhonorowując ich grawertonami i monetami pamiątkowymi Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak podkreślił generał Tomaszycki, „…najlepszą nagrodą jaką w tej chwili otrzymuje Polska od swoich żołnierzy jest ich nienaganna służba…”. Generał Tomaszycki uhonorował za ofiarną i rzetelną służbę medalami Wojska Polskiego amerykańskich żołnierzy z Gwardii Narodowej stanu Illinois służących razem z polskimi żołnierzami w polskim kontyngencie.
Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki patrząc na dzisiejszy Afganistan w swoim przemówieniu podkreślił, że „….Misja polskich żołnierzy przynosi wymierne efekty. Teraz już od samych Afgańczyków coraz bardziej będzie zależał los ich kraju i czy praca żołnierzy i pracowników cywilnych, która została włożona w odbudowę Afganistanu zostanie właściwie wykorzystana.(…). Nie można jednak Afganistanu tak szybko opuścić, włożony wysiłek musi być pielęgnowany..”
Dziękując żołnierzom XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego generał Tomaszycki między innymi powiedział: „Naprawdę bardzo dobrze wykonaliście zadanie, które przed Wami zostało postawione. Główne zadanie było trudne bo mieliście wykonywać zazwyczaj niedocenianą ale najtrudniejszą pracę związaną z zakończeniem misji ISAF(…) Zrobiliście bardzo dobrą robotę, opinia o polskim żołnierzu walczącym, dobrze wyszkolonym, wykonującym swoje zadania jest bardzo dobra.(…) Bardzo wam za to dziękuję” - dodał Dowódca Operacyjny Rodzajów SZ generał broni Marek Tomaszycki.

Tekst: kpt. Leszek Radzik
Foto: kpt. Leszek Radzik i st. szer. Artur Mierzejewski, st. chor. Arkadiusz Dwulatek


* * *
Fotogaleria:
fot. 14fot. 3fot. 15