banner_top
Aktualności
 
Change version
Bieg Niepodległości z flagą narodową
12.11.2014
W tym biegu razem z polskimi żołnierzami zawsze na czele była biało – czerwona.
Wszyscy ci, którzy w tym biegu wystartowali swoją postawą chcieli uczcić niepodległą Ojczyznę i wszystkich tych Polaków, którzy za nią oddali to co najcenniejsze – własne życie.
Trasa polskiego Bieg Niepodległości z flagą narodową przebiegała w bazie Bagram, ulicą Disneya. Główna ulica bazy Bagram nazywa się właśnie Disney Street. Nazwa ulicy nie pochodzi od nazwiska słynnego twórcy Myszki Miki, ale od nazwiska pierwszego amerykańskiego żołnierza, który poległ w Afganistanie. Był nim Jason A. Disney. Codziennie między 6.00 a 7.00 rano na ulicy jest wstrzymywany ruch i zamienia się ona w miejsce gdzie pełno fanów porannego biegania spełnia swoją życiową pasję i nigdy nie brakuje tam też polskich żołnierzy.
Dziś, było jednak uroczyście bo polscy żołnierze postanowili zamanifestować swój patriotyzm i miłość do polskich barw narodowych oraz radość z posiadanej niepodległości. Ponad 50 polskich żołnierzy uczestniczących w Biegu Niepodległości z flagą narodową do pokonania mieli dystans 5 kilometrów. Pomysłodawcą biegu był kapitan Łukasz Moskal a zorganizowali go żołnierze z sekcji komunikacji społecznej. W biegu razem z polskimi żołnierzami wziął udział ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz. Bieg rozpoczął się o godzinie 6.00 czasu lokalnego (2.30 czasu polskiego), kiedy to jeszcze baza Bagram była w ciemnościach. Pan ambasador Piotr Łukasiewicz rozpoczął bieg – jako pierwszy biegnąc na czele niósł biało-czerwoną, którą przekazał później żołnierzom XV zmiany, którzy następnie zmieniali się niosąc flage co kilkaset metrów. Żołnierze pokonali cały dystans w zwartym ugrupowaniu, równym tempem, w pustynnych mundurach polowych z przyczepionymi na piersiach kokardami narodowymi. Bieg ten rozpoczął obchody Święta Niepodległości 11 listopada w bazie Bagram, pokazując wszystkim żołnierzom koalicji i pracownikom cywilnym naszą miłość i przywiązanie do naszych biało – czerwonych barw oraz niepodległości.
Zaraz po przekroczeniu linii mety wszystkim żołnierzom wręczono pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w biegu. Bieg zakończyła wspólna fotografia wszystkich jego uczestników wraz z naszą biało - czerwoną.

Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek RADZIK, st. szer. Artur Mierzejewski
* * *
Fotogaleria:
fot. 8fot. 2fot. 6