banner_top
Aktualności
 
Change version
Wieczorne spotkanie
03.11.2014
Wieczór 1 listopada w polskiej bazie „White Eagle” w Bagram to czas smutku, żalu i zadumy.
Wieczorem przy blasku zachodzącego słońca 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych na placu apelowym w bazie „White Eagle” zebrali się polscy żołnierze. Rozpoczyna się modlitewno – patriotyczno spotkanie. Na wcześniej zbudowanym ołtarzu polowym zaczyna się modlitwa, zostają zapalone biało – czerwone znicze upamiętniające polskich żołnierzy i pracowników wojska poległych w Afganistanie. Na placu pod krzyżem znajdują się 44 białe i czerwone znicze, ułożone w kształcie krzyża, upamiętniające 44 poległych polskich żołnierzy i pracowników wojska. Prowadzący uroczystość przypomina nazwiska poległych. Lista jest długa. Tutaj w Afganistanie widać jak wielką wartością jest ludzie życie.
„….bo to właśnie tutaj, w Afganistanie, walczyli polscy żołnierze, służąc sprawie światowego pokoju, tu ginęli, tu przelewali swoją krew. Kierowała nimi świadomość słusznej sprawy. Bo przecież taką właśnie słuszną sprawą było i nie przestaje nigdy być prawo narodu do niepodległego bytu, do życia społecznego w duchu własnych przekonań, narodowych i religijnych tradycji, do suwerenności własnego państwa.” - tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych ksiądz porucznik Włodzimierz Skoczeń.
Spotkanie kończy modlitwa różańcowa w intencji polskich żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas pełnienia służby na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Po zakończeniu na placu pozostał palące się biało – czerwone znicze dające świadectwo o żołnierskiej pamięci…..


Zdjęcia i tekst: kpt. Leszek Radzik
* * *
Fotogaleria:
fot. 1fot. 3fot. 4