banner_top
Aktualności
 
Change version
Pomoc dla mieszkańców Afganistanu
15.09.2014
W Afganistanie nie brakuje ludzi, którzy czekają na pomoc. Polscy żołnierze podczas misji afgańskiej wielokrotnie pomagali Afgańczykom.
Nie inaczej jest też podczas XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którego żołnierze stacjonują w bazie Bagram w Afganistanie.
Prowadzone działania pomocowe przez żołnierzy XV zmiany PKW dla mieszkańców Afganistanu pozytywnie wpływają na tworzenie i utrzymywanie bezpośredniej więzi pomiędzy polskimi żołnierzami a lokalnymi władzami i społecznością. Ostatnio polscy żołnierze w ramach pomocy humanitarnej przekazali afgańskiej organizacji humanitarnej „Organization for Humanitarian and Development (OHD)” mienie służby żywnościowej na sumę 121 tysięcy złotych. Pomoc od polskich żołnierzy będzie przekazywana dalej, w pierwszej kolejności dla najbardziej potrzebujących Afgańczyków – uchodźców. Udzielona pomoc humanitarna pozwoli organizacji humanitarnej na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców Afganistanu i późniejsze przetrwanie przez najuboższych najtrudniejszego dla nich okresu zimowego oraz działanie samej organizacji humanitarnej polegające na wydawaniu bezpłatnych posiłków dla uchodźców, których na terenie Afganistanu nie brakuje.
Obecnie w polskim kontyngencie trwa proces, podczas którego polscy żołnierze przygotowują do powrotu do kraju sprzęt i mienie jakie używali podczas misji ISAF. Mienie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w zależności od posiadanej sprawności technicznej, wartości bojowej oraz kosztów transportu podlega zagospodarowaniu poprzez jego powrót do kraju lub jest przekazywane na cele charytatywne afgańskiej społeczności a w przypadku niskiej wartości i przydatności podlega wybrakowaniu.
Niesieniem pomocy Afgańczykom podczas trwania XV zmiany PKW Afganistan zajmują się żołnierze z sekcji komunikacji społecznej pod dowództwem majora Dariusza Sali wraz z kapitanem Tomaszem Gałwą z S-4. Już po raz trzeci zorganizowali oni przekazanie zbędnego mienia wojskowego, które przyda się Afgańczykom. Wcześniej polskie mienie wydane podczas akcji humanitarnej zostało zakwalifikowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych do przekazania na cele charytatywne mieszkańcom Afganistanu. Mienie przekazano afgańskiej organizacji humanitarnej „Organization for Humanitarian and Development (OHD)” w bazie Bagram na „Yardzie 8”. Przygotowaniem mienia służby żywnościowej do wydania Afgańczykom oraz samym jego załadunkiem na afgańskie ciężarówki zajęli się żołnierzy NSE (Narodowego Elementu Wsparcia) pod dowództwem zastępcy dowódcy NSE podpułkownika Ryszarda Ciemnoczołowskiego. Polskie mienie wojskowe, które posłuży Afgańczykom odebrał wraz ze swoimi pracownikami dyrektor OHD Sadiq Shah, który podziękował polskim żołnierzom za współpracę i udzieloną pomoc.

Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: kpt. Leszek Radzik
* * *
Fotogaleria:
fot. 9fot. 7fot. 11