banner_top
Aktualności
 
Change version
Święto Wojska Polskiego w Afganistanie
15.08.2014
Żołnierze XV zmiany PKW w Afganistanie oddali hołd tym wszystkim Polakom, którzy walcząc o naszą niepodległość, wolność Narodu i nienaruszalność granic naszego państwa złożyli ofiarę krwi i tego co najcenniejsze własnego życia.
Na placu apelowym w bazie „White Eagle” w Bagram polscy żołnierz służący w ramach XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego uroczyście obchodzili Święto Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Pan Piotr Łukasiewicz, który przybył na uroczystości do polskich żołnierzy z ambasady w Kabulu. W obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej licznie wzięli też udział żołnierze armii sojuszniczych stacjonujących w bazie Bagram, którzy na co dzień współpracują i przyjaźnią sie z polskimi żołnierzami.
W swoim okolicznościowym przemówieniu Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego pułkownik Adam Słodczyk podkreślił znaczenie jakie mają wydarzeń 1920 roku dla nas żołnierzy i dzisiejszego polskiego społeczeństwa: „..Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku kieruje dziś naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cechy narodowe z którymi, my żołnierze powinniśmy się zawsze utożsamiać oraz do których powinniśmy dążyć: wolność, suwerenność, honor i wierności w służbie Ojczyzny..”
Pułkownik Adam Słodczyk podziękował żołnierzom XV zmiany za pełnienie służby w Afganistanie, w szczególności za zaangażowanie, poświęcenie oraz profesjonalizm, który można obserwować podczas wykonywania codziennych zadań. Obchodzone z dala od kraju Święto Wojska Polskiego było też okazją do odczytania rozkazu o wyróżnieniach żołnierzy XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego i wręczenia im listów gratulacyjnych. W dniu dzisiejszym 7 polskich żołnierzy otrzymało awanse na wyższe stopnie wojskowe.
W trakcie uroczystego apelu pamięci uczczono wszystkich polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce za Polskę. Odczytano też nazwiska wszystkich tych żołnierzy, którzy podczas misji na afgańskiej ziemi złożyli ofiarę życia. My, żołnierze zawsze będziemy pamiętać o tych wszystkich Polakach, którzy bardziej cenili Ojczyznę i wolność niż swoje własne życie.
Święto Wojska Polskiego było też okazją do zaprezentowania przybyłym gościom z sojuszniczych armii oraz przypomnienia sobie jak smakują polskie potrawy. Dziś na stołach w polskiej bazie znalazły się polskie dania i przysmaki przygotowane przez żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia (NSE), między innymi grochówka, polski chleb, smalec, ogórki kiszone, pierogi, krokiety i kilka rodzajów wędlin znanych z kraju.

***
W dniu Święta Wojska Polskiego, w kaplicy w bazie Bagram, kapelan ksiądz podporucznik Włodzimierz Skoczeń odprawił uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników wojska XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz ich rodzin. Podczas mszy zgromadzeni modli się też za dusze poległych polskich żołnierzy w walkach 1920 roku oraz tych wszystkich, którzy za miłość do Ojczyzny w boju zapłacili cenę najwyższą.

Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / combat camera

* * *
Fotogaleria:
fot. 5fot. 10fot. 13