banner_top
Aktualności
 
Change version
Pomoc humanitarna dla mieszkańców Afganistanu
10.08.2014
Polscy żołnierze XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonujący w bazie Bagram w Afganistanie przekazali mienie w ramach pomocy humanitarnej dla najuboższych mieszkańców tego kraju .
Mienie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w zależności od posiadanej sprawności technicznej, wartości bojowej oraz kosztów transportu podlega zagospodarowaniu poprzez jego powrót do kraju lub przekazanie na cele charytatywne afgańskiej społeczności a w przypadku niskiej wartości i przydatności wybrakowaniu. Mieszkańcy Afganistanu żyją w bardzo trudnych warunkach i mają problemy z zaopatrzeniem, opieką zdrowotną i podstawową egzystencją. Sam Afganistan swoim mieszkańcom też życia nie ułatwia, jest to bowiem jeden z najmniej przyjaznych człowiekowi krajów na naszym globie. Teraz udzielana pomoc humanitarna pozwala na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców Afganistanu i późniejsze przetrwanie trudnego okresu zimowego. Żołnierze XV zmiany PKW Afganistan z sekcja komunikacji społecznej pod dowództwem majora Dariusza Sali wraz z kapitanem Tomaszem Gałwą z S-4 zorganizowali przekazanie mienia wojskowego mieszkańcom Afganistanu zakwalifikowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych do przekazania na cele charytatywne w postaci m.in. kurtek, bielizny, butów, łóżek, grzejników olejowych i szafek. Rzeczy te, do przekazania zostały przygotowane przez żołnierzy NSE (Narodowego Elementu Wsparcia). Z ramienia NSE nad całością przygotowania mienia do przekazania oraz późniejszym jego załadunkiem na afgańskie ciężarówki czuwał zastępca dowódcy NSE podpułkownik Ryszard Ciemnoczołowski. Przekazanie mienia wojskowego afgańskiej organizacji humanitarnej „Organization for Humanitarian and Development (OHD)” odbyło się na „Yardzie 8” w bazie Bagram. Mienie wraz z swoimi pracownikami odbierał dyrektor OHD Sadiq Shah, który dziękował polskim żołnierzom, mówiąc „Otrzymane mienie z całą pewnością trafi do potrzebujących Afgańczyków. OHD szczególną opieką stara się otaczać uchodźców znajdujących się w regionie oraz całym Afganistanie, którzy naprawdę nic nie mają i to w dużej większości dla nich będzie przeznaczona Polska pomoc”.
Działania pomocowe pozytywnie wpływają na tworzenie i utrzymywanie bezpośredniej więzi pomiędzy żołnierzami PKW Afganistan a lokalnymi władzami i społecznością. Była to pierwsza tak akcja żołnierzy XV zmiany PKW ale z pewnością nie ostatnia. Pomoc od polskich żołnierzy będzie przekazywana w pierwszej kolejności dla najbardziej potrzebujących Afgańczyków a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek Radzik
* * *
Fotogaleria:
fot. 14fot. 12fot. 1