banner_top
Aktualności
 
Change version
Koalicyjne zajęcia
11.08.2014
Żołnierze trzech państw spotkali się na strzelnicy Maholic Range Compound w bazie Bagram, aby wspólnie doskonalić swoją wiedzę i umiejętności strzeleckie.
Głównym organizatorem zajęć byli amerykańscy żołnierze, zaś uczestnikami w tych niecodziennych zajęciach strzeleckich byli żołnierze czescy i polscy. Celem zajęć było praktyczne zapoznanie się wszystkich żołnierzy koalicji z bronią będącą na wyposażeniu poszczególnych kontyngentów. Wszyscy uczestnicy zajęć wystąpił więc w podwójnych rolach: instruktorów, kiedy przedstawiali kolegom z innych armii broń będącą na wyposażeniu danego narodowego kontyngentu i szkolonych, w czasie poznawania broni sojuszników. Żołnierze koalicji zapoznali się karabinkami szturmowymi: polskim Berylem i mini Berylem, czeskim CZ 805 BREN oraz amerykańskim M4.
Koordynatorem i głównym organizatorem zajęć ze strony polskiej był szef sekcji operacyjnej XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego major Zygmunt Sabik. „Strzelanie było ciekawym pomysłem naszych amerykańskich kolegów i dało nam wszystkim, żołnierzom koalicji niecodzienną okazję zapoznania się. Oczywiście nie odbyło się bez współzawodnictwa, gdzie nasi żołnierze pokazali się z jak najlepszej strony. Zajęcia zbliżyły nas bardziej do siebie, pozwoliły na lepsze wzajemne poznanie się i zwarcie nowych znajomości. Znajomość broni kolegi z sojuszniczej armii też w praktycznym działaniu nie jest bez znaczenia a mogę dodać, że nasze Beryle w oczach naszych zagranicznych kolegów wypadły dobrze i zyskały ich zaufanie oraz uznanie, głównie ze względu na swoją niezawodność i prostotę obsługi i małą wagę. Za najcelniejszą broń wszyscy uznali czeski karabin CZ 805 BREN, widząc jednocześnie poważną wadę jaką jest waga tej broni. Był to bowiem najcięższy z wszystkich karabinów” ocenił przebieg koalicyjnych zajęć strzeleckich major Zygmunt Sabik.
Po części teoretycznej, w której żołnierze koalicji zapoznali się z wszystkimi karabinkami (ich budową, zasadami działania, sposobami obsługi i zasadami bezpiecznego użytkowania) nadszedł czas na część praktyczną czyli strzelanie. To właśnie na część praktyczną wszyscy żołnierze czekali z niecierpliwością. Każdy z uczestników szklenia mógł strzelić z broni sojusznika, sprawdzić swoje wyniki a później w gorącej dyskusji w międzynarodowym gronie porównać wady i zalety wszystkich trzech karabinów. Żołnierze strzelali na dystansie 25 metrów ale do celów odpowiednio pomniejszonych, czyli w praktyce wyglądało to tak jakby prowadzili ogień do celów na dystansie 300 metrów. Prowadzący strzelanie zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicy, oraz praktyczne zachowanie się żołnierzy z bronią. Strzelanie było też elementem współzawodnictwa pomiędzy żołnierzami koalicji, dało możliwość sprawdzenia i podtrzymania swoich umiejętności strzeleckich w zakresie prowadzenia ognia z karabinku szturmowego. Przy sprawdzaniu wyników przy tarczach nie brakowało gorących dyskusji prowadzonych w trzech językach naraz oraz porad dawanych przez żołnierzy jak jak celować aby osiągnąć najlepsze wyniki.


Zdjęcia: Archiwum XV zmiany PKW Afganistan
Tekst: kpt. Leszek Radzik* * *
Fotogaleria:
fot. 5fot. 3fot. 8