banner_top
Aktualności
 
Change version
Bieg pamięci
12.08.2014
W tym biegu uczestnikom nie chodziło o wyniki. Tym biegiem wszyscy, którzy w nim wystartowali chcieli uczcić pamięć żołnierza, który zginął w Afganistanie.
Trasa biegu przebiegała w bazie Bagram. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 5 kilometrów. Na starcie stanęło ponad 500 osób. Bieg zorganizowali amerykańscy żołnierze, przyjaciele żołnierza, który zginął w Afganistanie w 2012 roku. Major Walter David „DG” Grey zginął w wyniku ataku samobójczego dwa lata temu. Jego koledzy postanowili oddać hołd zmarłemu koledze organizując bieg uliczny w bazie Bagram. W biegu udział wzięli żołnierzy i pracownicy cywilni wszystkich państw, jacy stacjonują w bazie. W biegu pamięci w bazie Bagram wzięło udział ponad 40 żołnierzy XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - to rekordowa liczba żołnierzy polskich XV zmiany jaka do tej pory wzięła udział w biegu w bazie.
Po indywidualnej rozgrzewce tradycyjnie, punktualnie o godz. 05.30 czasu lokalnego (tj. 03:00 czasu polskiego) ponad 500 zawodniczek i zawodników wystartowało. Nad bezpieczeństwem wszystkich zawodników czuwał amerykański zespół medyczny. Warunki do biegania w bazie Bagram są znacznie trudniejsze niż te panujące w Polsce, ze względu na wysokość i klimat panujący baza w Bagram i przez to taki bieg tutaj wymaga więcej siły i energii od uczestników.
Tym razem z wszystkich startujących Polaków dwóch zawodników wbiegło na metę jednocześnie. Byli to: starszy chorąży Rafał Stawicki i chorąży Dariusz Pastuszka. W tym biegu zorganizowanym w Bagram nie liczyło się zajęcie najlepszego miejsca, ale ukończenie biegu oraz cel jaki przyświecał biegowi i organizatorom.
Prawdziwy sprawdzian dla wszystkich zapalonych biegaczy odbędzie się we wrześniu. Wtedy to w bazie Bagram jest planowany maraton, który jest prawdziwym sprawdzianem możliwości dla każdego biegacza. Wszyscy ci, którzy pragną w nim wystartować już dawno rozpoczęli przygotowania i treningi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek Radzik
* * *
Fotogaleria:
fot. 4fot. 18fot. 3