banner_top
Aktualności
 
Change version
Talon IV w akcji
20.06.2014
Dla żołnierzy XV zmiany PKW z sekcji rozminowania plutonu zmotoryzowanego przeprowadzono kurs eksploatacyjno – operatorski robota Talon IV.
Robot Talon IV jest lekkim, niewielkim gabarytowo, wytrzymałym, gąsienicowym robotem wojskowym, który w zależności od wyposażenia może spełniać różne funkcje. Jego zaletą jest stosunkowo niska waga, która umożliwia transportowanie sprzętu przez żołnierzy oraz wysoka mobilność praktycznie w każdym terenie. Pierwsze tego typu maszyny służyły w Bośni, ale dopiero w Iraku i Afganistanie w pełni doceniono ich przydatność, ze względu na masowe stosowanie przez irackich i afgańskich rebeliantów improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Talon został także użyty w tzw. strefie zero po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku, do przeszukiwania gruzów. W zależności od wyposażenia Talon waży od 52 do 71 kg . Sterowanie Talonem, jest możliwe w każdych warunkach pogodowych i odbywa się z bezpiecznej odległości. Steruje się nim zdalnie z bezpiecznej odległości, korzystając z pulpitu sterowniczego, na którym widać obraz z zamontowanych na robocie kamer. Talon porusza się praktycznie po każdym terenie: poprzez piaski, śnieg, a nawet jest przystosowany do brodzenia w wodzie. Jego maksymalna prędkość to około 8 km/godz. Robot wyposażony jest w dodatkowe systemy wizyjne, pozwalające prowadzić rozpoznanie w kolorze, odcieniach czarno - białych, w podczerwieni i wizji nocnej.
Doskonalący kurs eksploatacyjno – operatorski Talon IV prowadził major Piotr Hałys specjalista w IJC Tf PALADIN, który w kraju służy w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Koordynatorem kursu był kapitan Marian Orzechowski z sekcji operacyjnej sztabu PKW. Kurs objął umiejętności z: budowy i eksploatacji robota Talon IV, zakresu obsługi robota, czyli manewrowania nim, rozkładania na poszczególne podzespoły i składania oraz wykonywanie zadań rozpoznawczych w terenie zagrożonym występowaniem improwizowanych ładunków wybuchowych IED. Szczególny nacisk prowadzący kurs położył na praktycznie możliwości taktycznego użycia robota w afgańskim środowisku oraz naukę jazdy robotem w trudnych warunkach terenowych. Uczestnicy kursu podkreślali możliwości i zalety małego robota oraz zaangażowanie instruktora w przekazywaniu wiedzy odnośnie sterowania i pracy z tego typu sprzętem. Major Piotr Hałys szczególną uwagę zwracał na praktyczne poruszanie się robotem w afgańskim terenie oraz na właściwe wykonywanie zadań bojowych postawionych przed żołnierzami plutonu. Zwracał szkolonym uwagę na popełniane błędy oraz wskazywał najlepsze możliwości wykonania danego zadania bojowego.

Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek Radzik

* * *
Fotogaleria:
fot. 6fot. 5fot. 10