banner_top
Aktualności
 
Change version
Dzień Weterana na ziemi afgańskiej
03.06.2014
Uroczystą zbiórką żołnierze XIV i XV zmiany PKW Afganistan uczcili Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ oraz Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, który obchodzony jest w Polsce 29. maja.
W godzinach wieczornych, na terenie polskiego komponentu w bazie Bagram polscy żołnierze XIV zmiany PKW Afganistan, którzy kończą swoją służbę w Afganistanie, jak i ich nowi zmiennicy ze zmiany XV, zgromadzili się na uroczystym apelu, by uczcić ten wyjątkowy dzień w służbie żołnierza poza granicami kraju i jednocześnie oddać cześć tym kolegom, którzy oddali swoje życie podczas służby na ziemi afgańskiej.
W trakcie uroczystości Szef Sekcji Wychowawczej XIV zmiany PKW Afganistan – major Leszek Zbąski odczytał rozkaz okolicznościowy dowódcy XIV zmiany PKW Afganistan – generała brygady Cezarego Podlasińskiego.
- Z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Kraju i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, serdecznie pozdrawiam Was i Wasze rodziny w odległej Ojczyźnie. Kieruję również do Was bardzo serdeczne życzenia od naszych kolegów, którzy pozostali w macierzystych garnizonach. Życzą oni nam powodzenia, a nade wszystko szczęśliwego powrotu do kraju, po wypełnieniu powinności mandatowych – zwracał się w swoim rozkazie do zgromadzonych dowódca XIV zmiany PKW Afganistan.
Wieczorna zbiórka zakończyła się odczytaniem nazwisk wszystkich poległych żołnierzy i pracownika cywilnego podczas służby w Afganistanie oraz odegraniem utworu „Śpij kolego”.

Tekst: kpt. Justyna Balik
Zdjęcia: st. chor. Waldemar Młynarczyk
* * *
Fotogaleria:
fot. 5fot. 1fot. 2