banner_top
Aktualności
 
Change version
Dziękujemy Wam Polacy
06.05.2014
Uroczystość z okazji zakończenia działalności PKW Afganistan w prowincji Ghazni, zorganizowaną w polskim komponencie w bazie Bagram zaszczycili swoja obecnością dowódca ISAF – gen. broni. Joseph. F. Dunford wraz z dowódcami IJC i RC-EAST.
Wspólne spotkanie koalicjantów w PMC (z ang. Polish Military Contingent), gdzie obecnie stacjonują Polskie Siły Zadaniowe XIV zmiany PKW Afganistan, odbyło się w minioną niedzielę. Inicjatorem spotkania był dowódca RC-EAST (z ang. Dowództwo Regionu - Wschód) – generał dywizji Stephen Townsend, który chciał uroczyście podziękować polskim żołnierzom za ich długoletnią, owocną działalność w prowincji Ghazni w Afganistanie. Wśród wielu przybyłych na uroczystość zaproszonych gości byli m.in. dowódca ISAF – generał Joseph F. Dunford wraz z dowódcą ISAF Joint Command – generałem broni Josephem Andersonem oraz Najwyższy Przedstawiciel Cywilny RC-EAST – pani Karen Decker. Oprócz licznych przedstawicieli strony amerykańskiej w uroczystości wzięli udział żołnierze z Czech, Jordanii i Republiki Korei Południowej.
- Wy, żołnierze Task Force White Eagle powinniście być bardzo dumni z tego, co udało Wam się osiągnąć.(…) Obecność polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, których wysiłek był skupiony na zapewnieniu bezpieczeństwa w Ghazni oraz przy newralgicznym odcinku drogi HW1, łączącej Kabul z Kandaharem przyczyniła się do zmniejszenia występowania improwizowanych ładunków wybuchowych, zredukowania ataków na siły koalicyjne i Afgańskie Siły Bezpieczeństwa wzdłuż HW1 oraz wzrostu bezpieczeństwa w samym mieście Ghazni. Wyszkoliliście tysiące Afgańczyków w strukturach Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Efekt tego wysiłku był dla wszystkich szczególnie widoczny podczas trwania festiwalu „Ghazni stolicą kultury islamskiej 2013”, a największe owoce tego szkolenia pokazały się podczas niedawnych wyborów prezydenckich. W Ghazni w czasie tego wydarzenia nie odnotowano żadnych znaczących incydentów. Bezpieczny przebieg tych wydarzeń jest dowodem na to, że Afgańskie Siły Bezpieczeństwa szkolone przez polskich żołnierzy w prowincji Ghazni są w pełni gotowe do samodzielnego działania w prowincji Ghazni, jak i w całym Afganistanie – mówił do zgromadzonych na zbiórce żołnierzy dowódca RC-EAST. Generał dywizji Stephen Townsend wyraził słowa podziękowania i uznania za długoletnią służbę polskich żołnierzy w ramach ISAF w Afganistanie.
Dowódca Task Force White Eagle – generał brygady Cezary Podlasiński także podziękował koalicjantom za ich pomoc i wsparcie przez cały okres pobytu polskich sił w Afganistanie.
- Bez wątpienia podstawą dobrego działania przez cały okres naszego pobytu w Afganistanie było wsparcie i wzajemna współpraca, jakie otrzymaliśmy od naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych. Bez waszej pomocy wiele przedsięwzięć i zadań nie mogłoby zostać wykonanych na najwyższym poziomie. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować naszym przyjaciołom z National Guard z Illinois, którzy razem z nami dzielili trudy i wyzwania służby w Afganistanie. Czas spędzony z naszymi amerykańskimi towarzyszami broni wypełniała nie tylko działalność służbowa. To w tym szczególnym miejscu i warunkach zbudowaliśmy wiele przyjaźni, braterstwa i wzajemnej sympatii. Udało nam się stworzyć coś, czego nie można opisać słowami. Coś co rozumie każdy, kto tu w Afganistanie był choć raz. To jedna z bezcennych zdobyczy, jakie zabierzemy ze sobą do Polski – podkreślał dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie.
Wspólne spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i medali. Amerykańskim, prestiżowym odznaczeniem „ The Army Achievement Medal” został odznaczony ksiądz major Rafał Kaproń – kapelan świętoszowskich żołnierzy. Major Rafał Kaproń – weteran misji w Iraku i Afganistanie jest pierwszym kapelanem w siłach ISAF, który otrzymał tak zaszczytne odznaczenie.
Medal NATO – ISAF w uznaniu zasług za udział w operacji ISAF w Islamskiej Republice Afganistanu otrzymało trzech żołnierzy. Na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych dwóch żołnierzy amerykańskich zostało odznaczonych za zasługi we współdziałaniu z żołnierzami Wojska Polskiego w ramach PKW Afganistan Gwiazdą Afganistanu.
Rozkazem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych za zasługi oraz znaczące osiągnięcia w dowodzeniu, szkoleniu oraz pracy wychowawczej pięciu żołnierzy XIV zmiany PKW Afganistan zostało wyróżnionych „Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP i Odznaką Tytułu Honorowego - II Stopnia”. Ponadto ośmiu żołnierzy kontyngentu zostało wyróżnionych „Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP i Odznaką Tytułu Honorowego - III Stopnia”. Za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych dwóch żołnierzy zostało wyróżnionych „Odznaką Honorową Wojsk Lądowych”, jeden żołnierz „Odznaką Honorową Żandarmerii Wojskowej” oraz jeden żołnierz „Odznaką Honorową Sił Powietrznych”.
Po wręczeniu pamiątkowych certyfikatów z wyrazami pamięci i podziękowania dla amerykańskich przyjaciół, dowódca XIV zmiany PKW Afganistan zaprosił wszystkich zaproszonych gości i obecnych na zbiórce polskich żołnierzy na skromny, tradycyjny polski poczęstunek.

Tekst: kpt. Justyna Balik
Zdjęcia: kpt. Justyna Balik, ppor. Radosław Gruźlewski
* * *
Fotogaleria:
fot. 13fot. 11fot. 9