banner_top
Aktualności
 
Change version
Polacy kończą służbę w Ghazni
30.04.2014
Po siedmioletniej obecności polscy żołnierze zakończyli 27 kwietnia 2014 roku działalność operacyjną w prowincji Ghazni.
Z tej okazji w siedzibie gubernatora Ghazni odbyła się uroczystość, w której udział wziął Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych– generał broni Marek Tomaszycki.

- Dzień dzisiejszy jest tylko symbolem. Tak naprawdę to prawdziwe święto odbyło się 5 kwietnia tego roku, w dniu wyborów prezydenckich. Wtedy okazało się, że Afganistan jest już państwem prawdziwym, państwem, które daje sobie doskonale radę. Tak samo jest w prowincji Ghazni zarządzanej przez Pana Gubernatora. To właśnie tego dnia okazało się, że i prowincja Ghazni i państwo afgańskie w pełni same dadzą sobie radę, przy delikatnym tylko poparciu wojsk koalicyjnych, wykonując wszystkie zadania, które świadczą o tym, że państwo funkcjonuje i istnieje. W dniu dzisiejszym to symboliczne ściągnięcie polskiej flagi i podniesienie flagi afgańskiej oznacza tylko jedno. To my dziękujemy Wam - Afgańczykom za wspólną pracę, bo bez Waszego wsparcia, bez Waszej woli, bez Waszej siły nie doszło by do tego co stało się 5 kwietnia - do wyborów prezydenckich, a dziś nie było by tej uroczystości – zwracał się do zgromadzonych Dowódca Operacyjny – generał broni Marek Tomaszycki
Uroczystość, która rozpoczęła się od symbolicznego opuszczenia polskiej flagi, zorganizowana przy współudziale gubernatora prowincji Ghazni i dowództwa XIV zmiany PKW Afganistan, na którą zostali zaproszeni najwyżsi regionalni przedstawiciele Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, przedstawiciele ambasady polskiej w Kabulu, przedstawiciele strony amerykańskiej oraz władz prowincji była wyrazem podziękowania i okazania wdzięczności przez władze i mieszkańców prowincji Ghazni dla strony polskiej, za cały wkład jaki wnieśli w odbudowę i rozwój prowincji w przeciągu minionych siedmiu lat.
- Inne narody powinny uczyć się od Polaków jak pomagać innym – mówił w swoim przemówieniu do licznie zgromadzonych Musa Khan Akbar Zada – gubernator prowincji Ghazni. Podczas swojego wystąpienia gubernator wyraził ogromne podziękowanie dla polskich żołnierzy, którzy przez cały czas swojego pobytu w Ghazni wspierali nie tylko Afgańskie Siły Bezpieczeństwa, ale także dbali o odbudowę i rozwój całej prowincji.
Dowódca XIV zmiany PKW Afganistan generał brygady Cezary Podlasiński wyraził uznanie dla działania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w prowincji Ghazni.
- Każdego dnia wojsko i policja w prowincji Ghazni potwierdzają swój wysoki poziom wyszkolenia i przygotowania do samodzielnego działania. Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynili się polscy żołnierze nie tylko XIV zmiany ale wszystkich poprzednich zmian, którzy przez siedmioletni okres szkolenia włożyli wiele wysiłku i zaangażowania, by jak najlepiej wyszkolić i przygotować Afgańskie Siły Bezpieczeństwa do samodzielnego funkcjonowania. Lata naszego pobytu w prowincji Ghazni to wspólna walka o suwerenność, samodzielność i lepszą przyszłość dla całego Afganistanu. Naszym wspólnym celem było ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej, poprawa bezpieczeństwa oraz wsparcie dla władz lokalnych. Wszystko po to, aby po dziesiątkach lat wojen i niepokojów mieszkańcom Afganistanu stworzyć szansę na spokojne i godne życie – mówił dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie.
W trakcie uroczystości, na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej, Dowódca Operacyjny wręczył najwyższym przedstawicielom Afgańskich Sił Bezpieczeństwa odznaczenia - Gwiazdy Afganistanu. Po zakończeniu uroczystości i wymianie symbolicznych pamiątek i upominków przez obie strony, wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym, wspólnym obiedzie wydanym z tej okazji przez gubernatora Ghazni.

Tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik
* * *
Fotogaleria:
fot. 15fot. 16fot. 9