banner_top
Aktualności
 
Change version
Afgańskie Tygrysy -  już oficjalnie
26.04.2013
Jednostka antyterrorystyczna policji z Ghazni PRC (z ang. Provincial Response Company) oficjalnie otrzymała wyróżniającą nazwę AFGAŃSKIE TYGRYSY.


Określenie to nadali im komandosi ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych. Specjalsi sami zaprojektowali oraz wykonali oznakę rozpoznawczą.Uroczyste spotkanie z dowódcą "Afgańskich Tygrysów" i jego funkcjonariuszami oraz komendantem policji prowincji Ghazni generałem Zahidem Zarawarem odbyło się na terenie polskiej bazy Ghazni. W spotkaniu, zorganizowanym przez polskich komandosów, uczestniczył dowódca kontyngentu gen. bryg. Andrzej Tuz. - My w Polsce już od dawna nazywamy Was "Afgańskimi Tygrysami". Jesteśmy dumni, że możemy działać razem z Wami. Zawsze informujemy nasze polskie media o waszych sukcesach. W ten sposób zna Was już cała Polska. Gratuluję Wam wszystkim wspaniałej służby i osiągnięć dla własnego kraju- powiedział generał Tuz.


Podczas uroczystości na ręce dowódcy afgańskich antyterrorystów, których szkolili polscy „specjalsi", przekazano sprzęt w postaci komputerów przenośnych, plecaków medycznych z wyposażeniem i noszy. "Afgańskie Tygrysy" otrzymały również nowoczesne gogle i latarki taktyczne. Dowódca Task Force  kierował pod adresem policyjnych antyterrorystów same ciepłe słowa. W superlatywach wypowiadał się na temat współpracy z nimi i  podkreślał, że ich skuteczne działanie przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w prowincji Ghazni.


Wyróżniająca nazwa dla każdego pododdziału jest uhonorowaniem  wyszkolenia, zaangażowania i sprawnej działalności operacyjnej jego funkcjonariuszy. Pododdział szkolony przez polskich komandosów uchodzi za najlepiej wyszkolony pododdział antyterrorystyczny policji w całym Afganistanie. „Afgańskie Tygrysy” z prowincji Ghazni i Paktika są zdolne do samodzielnego planowania i prowadzenia skomplikowanych operacji specjalnych. Świadczy o tym, chociażby ostatnia operacja wykrycia i likwidacji kolejnego nielegalnego składu materiałów służących do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych IED, min oraz granatów. Cała akcja została zaplanowana i przeprowadzona wyłącznie przez policyjnych antyterrorystów z prowincji Ghazni.

Ale nie tylko działania operacyjne są domeną afgańskich antyterrorystów. Według opinii dowódcy kompanii PRC, bardzo ważnym elementem ich działalności jest pozyskiwanie poparcia lokalnej społeczności. Dlatego już kilkakrotnie „Afgańskie Tygrysy” schowały swoje pazury i uczestniczyły w udzielaniu pomocy humanitarnej lokalnej ludności i młodzieży szkolnej. - Udział antyterrorystów w akcji udzielania pomocy wzmacnia więzi łączące moich podwładnych z mieszkańcami prowincji - twierdzi dowódca kompanii antyterrorystycznej o wyróżniającej nazwie „Afghani Tigers”.
 

Tekst:  kpt. Marcel Podhorodecki, kpt. Janusz Błaszczak
Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan
Zdjęcia: st. chor. sztab. Adam Roik  (Combat Camera), Archiwum PKW
* * *
Fotogaleria:
fot. 5fot. 4fot. 7