banner_top
Aktualności
 
Change version
Kolejny zamachowiec zatrzymany
03.04.2013
Afgańscy antyterroryści, wspierani przez żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych PKW, zatrzymali najbardziej poszukiwanego w ostatnim czasie terrorystę Mohammada Naeema Adila.

Mohammad Naeem Adil jest odpowiedzialny za przeprowadzony 27 lutego 2013 roku atak na posterunek afgańskiej policji, w wyniku którego zginęło 17 policjantów. Terrorysta odpowiada również  za przygotowanie wielu zamachów z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych (IED – Improvised Explosive Device) na wojska koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa. Poszukiwania Adila, na którego prokuratur Ghazni wystawił nakaz aresztowania,  trwały  od dłuższego czasu.


W nocy z 29 na 30 marca „Afgańskie Tygrysy” przeprowadziły operację, która była możliwa dzięki ich współpracy z
Narodową Komórką Wywiadu NKW, czyli polskim wywiadem. W mieszkaniu Mohammada Naeema Adila  znaleziono broń, amunicję, materiały wybuchowe i sprzęt elektroniczny. Cały ten arsenał był wykorzystywany do działalności terrorystycznej. Razem z Adilem zatrzymano dwóch innych mężczyzn, także podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Rebeliantów  przekazano  władzom lokalnym, które będą prowadziły dalsze postępowanie procesowe.

* * *

30 marca br., w godzinach porannych, we wschodniej części prowincji Ghazni rebelianci zaatakowali konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa (APPF − Afgan Public Protection Forces). Podczas wymiany ognia pomiędzy ochroniarzami z APPF a rebeliantami rannych zostało  kilka postronnych osób, a jedna osoba cywilna poniosła śmierć.


Po tym zdarzeniu ta sama grupa rebeliantów zorganizowała nielegalny punkt kontrolny w pobliżu miejscowości Espande. Z analizy wcześniejszych informacji wywiadowczych  i  rozpoznawczych,  jak również z danych pozyskanych z afgańskiego Centrum Koordynacyjnego w Ghazni,  jednoznacznie wynikało, że grupa ta przygotowuje się do ataku na afgańskie i koalicyjne siły bezpieczeństwa. Dzięki zgromadzonym informacjom siły koalicji, współpracując z afgańskimi siłami bezpieczeństwa,  przeprowadziły skuteczną operację przeciwko grupie ponad 20 rebeliantów, uzbrojonych w karabinki AK i granatniki przeciwpancerne.

W wyniku operacji zginęło kilkunastu rebeliantów, a kilkunastu kolejnych zostało rannych. W operacji sił koalicji i afgańskich sił bezpieczeństwa nie została poszkodowana żadna osoba postronna.  Ustalono, że jeden z  zabitych rebeliantów był odpowiedzialny za skuteczny atak na polski patrol w dniu 20 marca br. Użyto do niego miny-pułapki.

 


Tekst.: kpt. Janusz Błaszczak
Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan
Zdjęcia: Archiwum PKW

 
 
* * *
Fotogaleria:
fot. 3fot. 1fot. 6