banner_top
Aktualności
 
Change version
Kolejny terrorysta z TOP listy zatrzymany przez polskich żołnierzy
07.01.2013
W nocy z 3 na 4 stycznia br., w prowincji Ghazni, polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali mułłę Abdula Kabira, najbardziej poszukiwanego taliba we wschodnim Afganistanie.
Operację przeprowadzili żołnierze z Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych, wspólnie z "Afgańskimi Tygrysami" z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.

Mułła Abdul Kabir znajdował się na pozycji 1. listy "TOP 10" RC EAST - najbardziej aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu. Wcześniej był celem kilkunastu operacji, przeprowadzonych przez afgańskie i sojusznicze siły specjalne, jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki informacjom i czynnym udziale Służb Wywiadu Wojskowego oraz żołnierzom ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy zabezpieczali rejon działania.

Aresztowany przestępca był poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Oskarża się go o dokonywanie zbiorowych egzekucji na przypadkowych afgańskich cywilach, porwania i bestialskie zabójstwa przedstawicieli administracji cywilnej i funkcjonariuszy policji, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne i afgańskie siły specjalne oraz personel ISAF.

Zatrzymany terrorysta kierował siatką talibów, atakujących także polskich żołnierzy. Jego grupa odpowiadała za podłożenie improwizowanego ładunku wybuchowego (IED), w wyniku którego w dniu 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Była też powiązana z zamachem przeprowadzonym w dniu 21 grudnia 2011 roku, w którym śmierć poniosło pięciu naszych żołnierzy.

Od pięciu lat mułła Abdul Kabir znajdował na liście JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List). W grudniu 2012 r. jego nazwisko umieszczono na pozycji 1. listy "TOP 10" RC EAST - najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu.

Wspólna afgańsko-polsko operacja po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom profesjonalizmu PRC, (PRC - Provincial Response Company), co niewątpliwie przyspieszy proces przekazywania całkowitej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ręce administracji afgańskiej. Pododdział afgańskich komandosów, wyszkolony przez polskich żołnierzy, jako jeden z pierwszych osiągnął zdolność do prowadzenia samodzielnych operacji specjalnych.

Zgodnie z harmonogramem trwającego procesu przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo wewnętrzne Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa, większość związanych z nim zadań wykonuje obecnie afgańska policja i wojsko. Natomiast główny wysiłek Polskiego Kontyngentu Wojskowego skupiony jest w tej chwili na dwóch obszarach działalności. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa na głównych drogach w prowincji Ghazni, które to zadanie jest realizowane przy aktywnym udziale Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego. Drugim priorytetem są działania wspierające lokalną ludność. Ich zasadniczym celem jest pozyskiwanie przychylności lokalnej społeczności dla działań Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, a tym samym zniechęcenie jej do popierania rebeliantów i w ten sposób zminimalizowanie ich wpływu na lokalnych przywódców.

W okresie trwającej zimy działania te połączone są z dostarczeniem pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Tylko w ostatnim dwóch tygodniach polscy żołnierze przekazali na rzecz lokalnej ludności prawie dwa tysiące koców, ubrań dla dzieci i dorosłych, różnego rodzaju środków czystości i artykułów szkolnych w szerokim asortymencie.Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan
Zdjęcia: Archiwum PKW