banner_top
Aktualności
 
Change version
To była trudna, ale dobrze wypełniona misja
24.10.2012
Dzisiejsze przekazanie zmiany to bardzo dobry moment, żeby podziękować żołnierzom i pracownikom XI zmiany PKW, którą oceniamy bardzo wysoko, na szóstkę.

Szczególne słowa kieruję pod adresem gen. Tworkowskiego, który wysoko postawił poprzeczkę swoim następcom - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który w środę, 24 października, uczestniczył w Afganistanie w uroczystości przekazania dowodzenia pomiędzy XI a XII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Minister Tomasz Siemoniak wyraził swoje uznanie dla dotychczasowych działań, prowadzonych przez żołnierzy XI zmiany. Ich następcom życzył wielu sukcesów i żołnierskiego szczęścia. - Duże i ważne dokonania zdającej dziś swoje obowiązki zmiany to zawsze wyzwanie i duża odpowiedzialność dla następców. Muszą oni pamiętać, że przez kolejne miesiące biorą na siebie odpowiedzialność za sukcesy i dokonania poprzedników, za poświęcenie i trud żołnierzy – powiedział szef resortu obrony. Minister zapewnił także dowództwo i żołnierzy XII zmiany PKW o stałym wsparciu ze strony rządu i Ministerstwa.

Słowa uznania i podziękowania za dotychczasowy wysiłek, włożony w realizację zdań mających na celu poprawę bezpieczeństwa we wschodniej części Afganistanu, skierował podczas uroczystości do polskich żołnierzy dowódca RC - East (Regional Command East) gen. dyw. William Mayville.

Przekazujący obowiązki gen. bryg. Bogdan Tworkowski podziękował swoim żołnierzom za sześć miesięcy wspólnej służby. - To pół roku było trudnym czasem; czasem, który postawił przed nami wiele wyzwań. (…) Z całą pewnością mogę potwierdzić dziś, że zadania postawione przez moich przełożonych pół roku temu zostały zrealizowane. Na pewno dzięki prowadzonym akcjom poprawiło się bezpieczeństwo w okolicy Ghazni. (…) Dziękuję za Wasze poświęcenie i profesjonalizm – powiedział gen. Tworkowski.

Gen. bryg. Andrzej Tuz, dowódca XII zmiany, podziękował za wsparcie, jakie żołnierze ze Szczecina otrzymali od dowództwa XI zmiany. - Rozpoczynamy dziś kolejną zmianę. Bogatsi o doświadczenia przekazane przez poprzedników, dzięki którym mogliśmy dobrze przygotować się do misji. Dzisiaj mogę zameldować, że jesteśmy dobrze przygotowani do pełnienia zadań – powiedział dowódca nowej zmiany PKW.


Podczas uroczystości minister Siemoniak podziękował za dotychczasową współpracę dowództwu RC-East i wręczył gen. dyw. W. Mayville’owi przyznaną mu Gwiazdę Afganistanu.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: wiceminister ON Beata Oczkowicz, Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, przedstawiciele władz afgańskich oraz dowódca RC – East gen. dyw. William Mayville.

Główny komponent bojowy XII zmiany PKW tworzą żołnierze jednostek 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.


* * *


Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Ghazni w dniu przekazania dowodzenia, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapewnił, że Polska - realizując wcześniejsze ustalenia - chce doprowadzić misję w Afganistanie do końca, czyli zgodnie z przyjętym wcześniej kalendarzem i podjętymi zobowiązaniami. W rozmowie z dziennikarzami minister odniósł się także do kwestii zmniejszania liczebności kontyngentu i zmiany charakteru misji: - Nie jest tak, że jakieś zmiany traktuje się ulgowo. Mam pewność, że choć ta zmiana została zmniejszona, to żadne z istotnych zadań nie ucierpi. (…) Planujemy, że w 2014 roku liczebność kontyngentu wyniesie ok. 1000 żołnierzy, m.in. po to, aby zrealizować tę misję całościowo – powiedział minister Siemoniak.


Szef resortu ON podczas pobytu w Ghazni odwiedził także polski szpital, w którym leczona jest mała Afganka, postrzelona przez talibów. Pytany o pomoc, jakiej Ministerstwo mogłoby udzielić na leczenie i rehabilitację dziewczynki, minister zapewnił, że sprawę doprowadzi do szczęśliwego finału. - To konkretna, ludzka sprawa, a te są najważniejsze. Uważam to za sprawę honoru – powiedział minister Siemoniak.Tekst: Bogumiła Piekut/DPI MON
Foto: mjr M.Pietrzak, kpt. J.Błaszczak

* * *
Fotogaleria:
fot. 17fot. 10fot. 9