banner_top
Aktualności
 
Change version
Informacja w pakiecie
06.09.2012
Rzetelna informacja to podstawa powodzenia misji. W Afganistanie Grupa Wsparcia Informacyjnego, wydzielona przez Jednostkę Wojskową NIL z Krakowa, pracuje nad tym, aby wsparcie informacyjne wojsk było jak najbardziej kompleksowe.

Grupa Wsparcia Informacyjnego (GWI) funkcjonuje od początku istnienia jednostki NIL, czyli od 2009 roku. Wszystkie osoby, które wchodzą w jej skład, musiały przejść specjalistyczne szkolenie. Wyselekcjonowany zespół w specjalnych technikach i taktyce zdobywania informacji szkolił się głównie w amerykańskich i natowskich instytucjach. Jednostka NIL wydziela wspomnianą Grupę  ze swojego etatowego składu i robi to od IX zmiany PKW w Afganistanie. Trzy sekcje rozpoznania: osobowego, obrazowego i analitycznego pracują nad efektem końcowym tzw. pakietu informacyjnego celu, czyli kompletem danych potrzebnych do wykonania zadania przez elementy bojowe.


Specyfika działania GWI polega na wspieraniu informacyjnym wojsk zarówno przed, w trakcie, jak i po realizacji zadania. - Realizacja każdej misji musi być poprzedzona rozpoznaniem. To rozpoznanie pola walki jest niezbędne,  czy to w wojskach konwencjonalnych, czy specjalnych – mówi ppłk Artur Kot, koordynator Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie. Nad przygotowaniem pakietu celu pracuje cały skład Grupy. Za cel uznawane są  zarówno  cele osobowe, jak i nieosobowe, czyli cache z bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi. Dodatkowo bezzałogowe środki latające dostarczają dane obrazowe,  wykonywane z powietrza w trakcie realizacji misji.

Każda sekcja zbiera dane z różnych źródeł, zgodnie ze swoim przeznaczeniem: sekcja rozpoznania osobowego pozyskuje informacje od źródeł osobowych, a sekcja rozpoznania obrazowego wykonuje pakiet zdjęciowy. Przygotowane dane trafiają w fazie końcowej do sekcji analityków, którzy spinają wszystko w jedną całość. Tak opracowany pakiet przekazywany jest do zainteresowanych pododdziałów, które przygotowują się do wykonania misji „w polu”. Aby informacja była pełna, musi pochodzić z kilku różnych źródeł. Dlatego analitycy współpracują ze służbami specjalnymi oraz z komórkami rozpoznawczo-wywiadowczymi z ISAF SOF (Special Operations Forces), w tym z ISAF SOF Fusion Cell, w której pracują specjaliści z GWI i Dowództwa Wojsk Specjalnych.

GWI zabezpiecza działanie zarówno wojsk specjalnych,  jak i Zgrupowań Bojowych "Alfa" i "Bravo". W związku z tym, że zainteresowanie tego typu pakietem jest bardzo duże,  konieczne było wprowadzenie swoistej hierarchii zapotrzebowań. - W pierwszej kolejności przygotowujemy pakiet dla zabezpieczenia pododdziałów bojowych. W drugiej i w trzeciej – realizujemy przygotowanie informacyjne pola walki. Do tego jeszcze dochodzi współdziałanie z Force Protection bazy i koordynacja ognia artylerii – tłumaczy dowódca GWI.

Grupa analizy pracuje na  systemach bardzo zaawansowanych technologicznie,  dedykowanych głównie wojskom specjalnym. System taki zawiera szereg podprogramów i narzędzi analitycznych, które ułatwiają przygotowanie pakietu informacyjnego, np.  oprogramowania geograficznego, dzięki któremu z serwera można wyodrębnić dowolny obszar Afganistanu z jego cechami geograficznymi i geologicznymi. Innym narzędziem, ułatwiającym zdobywanie informacji, jest system analityczny, który sam układa powiązania pomiędzy poszczególnymi osobami w siatce przestępczej.

Wsparcie informacyjne na współczesnym polu walki to "oczy" i "uszy" elementów działających w strefie. Bez zaangażowania tych, którzy pracują nad dostarczeniem pododdziałom kompleksowej informacji o ich działaniu, wielu sukcesów nie dałoby się osiągnąć.Tekst: ppor. Katarzyna Szal

Zdjęcia: Archiwum GWI
* * *
Fotogaleria:
fot. 3fot. 1fot. 4