banner_top
Aktualności
 
Change version
XI zmiana na warcie w Ghazni
19.04.2012
W czwartek (18 kwietnia) w bazie Ghazni odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym kolejnej, jedenastej już zmianie.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, Dowództwa Regionalnego-Wschód operacji ISAF oraz władz afgańskich.


Dowódca X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, gen. bryg. Piotr Błazeusz, dokonał symbolicznego aktu przekazania dowodzenia poprzez wręczenie  biało-czerwonej flagi dowódcy XI zmiany, gen. bryg. Bogdanowi Tworkowskiemu. Następnie obaj dowódcy podpisali protokół przekazania obowiązków oraz złożyli meldunek zastępcy Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jerzemu Michałowskiemu, i dowódcy Dowództwa Regionalnego-Wschód gen. dyw. Danielowi B. Allynowi.

W swoim ostatnim wystąpieniu w roli dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Piotr Błazeusz podziękował żołnierzom za godne wypełnienie zadań w Afganistanie. Wśród najważniejszych osiągnięć X zmiany wymienił rozpoczęcie procesu przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Ghazni, przegrupowanie polskich żołnierzy w prowincji i zbudowanie nowej bazy w Wagez. Wspominał również tych, którzy złożyli podczas tej  misji największą ofiarę - ofiarę życia. Podkreślił, że służbę dowodzonej przez niego zmiany naznaczony  tragiczne w skutkach wydarzenia: - Może zabrzmi to patetycznie, ale każda z tych tragedii nas wzmacniała. Stawaliśmy się silniejsi, mądrzejsi o kolejne doświadczenia, choć dla żadnej z tych  śmierci nie znajdujemy wytłumaczenia. Dziś mogę obiecać, że tych ofiar nie zapomnimy. Gen. Błazeusz złożył też podziękowanie przedstawicielom władz afgańskich i amerykańskim sojusznikom za wspólną służbę. Szczególne słowa uznania skierował do swoich podwładnych i ich rodzin: - Za chwilę udacie się do domu. Podziękujcie największym bohaterom:  Waszym żonom, mężom, dzieciom, które znosiły ciężar rozłąki.

Obejmujący dowodzenie Polskimi Siłami Zadaniowymi „White Eagle”, jak nazywani są w Afganistanie polscy żołnierze, gen. bryg. Bogdan Tworkowski podkreślił, że żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, tworzącej trzon XI zmiany, nie po raz pierwszy służą na afgańskiej ziemi. Choć są bogatsi o doświadczenia żołnierzy poprzednich zmian, nie mogą  poddawać się rutynie: - Każdego dnia przeciwnik obserwuje nasze działania, wyciąga wnioski i zmienia taktykę, aby być jeszcze bardziej skutecznym. Wskazał na najważniejsze zadania do realizacji w trakcie letniej zmiany: przewartościowanie realizowanych zadań w nowej strefie oraz kontynuację przekazywania odpowiedzialności stronie afgańskiej. - Jestem przekonany, że gdy za pół roku będziemy przekazywać dowodzenie kolejnej zmianie,  staniemy wszyscy na zbiórce z podniesionym czołem jako ci, którzy – jak na polskich żołnierzy przystało - z honorem wykonywali swoje powinności – dodał nowy Dowódca.

Wizyta w Ghazni była  dla parlamentarzystów okazją do zapoznania się ze służbą żołnierzy i pracą cywilnych specjalistów oraz ze sprzętem, będącym  na wyposażeniu kontyngentu. W skład delegacji weszli: sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, Stanisław Wziątek, Konstanty Miodowicz, Artur Dębski, Marek Opioła i Dariusz Seliga.

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek wyraził uznanie dla dokonań żołnierzy X zmiany oraz podziękował amerykańskim i afgańskim sojusznikom. W swoim wystąpieniu podkreślił, że symboliczny akt przekazania dowodzenia jest świadectwem wieloletniej obecności Polaków na ziemi afgańskiej. Przedstawicielom władz prowincji Ghazni życzył, (…) aby wysiłki społeczeństwa afgańskiego oraz wszystkich żołnierzy koalicyjnych zakończyły się sukcesem, (…) a rok 2014 był wielkim przełomem w historii Afganistanu oraz początkiem prawdziwego bezpieczeństwa i realizacji planów  rozwoju na przyszłe lata. W imieniu swoim i ministra obrony narodowej  Tomasza Siemoniaka życzył żołnierzom XI zmiany  żołnierskiego szczęścia.

Podziękowanie za wspólną służbę dla Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle” złożył również gen. Allyn. Za jeden z największych sukcesów X zmiany uznał on zbudowanie dobrych relacji i umocnienie współpracy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, szczególnie przy realizacji zadań wynikających z obowiązku utrzymania przejezdności Highway One – głównego szlaku łączącego Kabul z Kandaharem. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy udało się zneutralizować  ogromne ilości broni i amunicji, dzięki czemu uniknięto wielu ofiar wśród cywilnej ludności afgańskiej i żołnierzy wojsk sojuszniczych.

Gubernator prowincji Ghazni, Musa Khan, w swoim przemówieniu wyraził zadowolenie z przebiegu współpracy z PSZ oraz zapewnił, że afgańscy żołnierze i policjanci nadal będą wspierać Polaków we wspólnych akcjach. Podkreślił, że Afgańczycy przejęli już odpowiedzialność za bezpieczeństwo w dystrykcie Ghazni, a w porównaniu do roku 2010 liczba ataków terrorystycznych wyraźnie zmalała.

Z podziękowaniami dla żołnierzy X zmiany za bardzo dobre wypełnianie zadań w Afganistanie wystąpił również zastępca Dowódcy Operacyjnego gen. dyw. Jerzy Michałowski. Zwracając się do amerykańskich partnerów, podkreślił on, że po raz kolejny można powiedzieć o sukcesie koordynacji działań w operacjach połączonych. Na koniec zwrócił się  do żołnierzy XI zmiany słowami: - Życzę Wam, abyście pokazali swój kunszt i profesjonalizm,  pamiętając jednocześnie o rozwadze i ostrożności. Jesteście dobrze przygotowani, aby sprostać temu niełatwemu i odpowiedzialnemu zadaniu.


* * *

Dzień wcześniej odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia w amerykańskim zespole łącznikowym BEST A9 (Bilateral Embedded Support Team ALFA 9).  Płk Troy Phillips, dowódca BEST A9 i jednocześnie zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle” ds. koalicyjnych, przejął obowiązki od swojego poprzednika, płk. Thomasa J. Purple’a, dowódcy BEST A8.

Podczas uroczystości zarówno dowódca X zmiany, gen. bryg. Piotr Błazeusz, jak i płk Thomas J. Purple podsumowali wzajemną współpracę i doświadczenia, jakie zdobyli podczas półrocznej służby w Afganistanie.  - To był wielki zaszczyt pracować z Wami – rozpoczął gen. Błazeusz. - Wszyscy przyczyniliście się do wspólnego sukcesu "White Eagle". (….) Nigdy nie było miedzy nami różnic. Razem pracowaliśmy, razem walczyliśmy, razem też trwaliśmy w dobrych i złych chwilach. (…) Jestem dumny, że pracowałem z najlepszymi z najlepszych – podsumował generał.

Również płk Purple wyraził swojej uznanie dla pracy i profesjonalizmu żołnierzy polskiej zmiany. Swojemu następcy, płk. Pillipsowi, życzył sukcesów podczas wypełniania niełatwych obowiązków w Afganistanie. Natomiast pułkownik Phillips wyraził podziękowanie za wysiłek, jaki X zmiana włożyła w wypełnianie swoich zadań w rejonie odpowiedzialności. Ponadto zwrócił się do dowództwa i sztabu  6. Brygady Powietrznodesantowej, z którymi od lutego 2012 roku żołnierze z BEST A9 przygotowywali się do objęcia obowiązków podczas letniej zmiany w Afganistanie. - Nadszedł teraz czas, aby skorzystać z tych wspólnych lekcji i doświadczeń. (…) Zrobimy wszystko, aby wspólnym wysiłkiem jak najlepiej wykonać powierzone nam zadanie - zapewnił  płk Phillips.Tekst: Dominika Karasek, ppor. Katarzyna Szal

Zdjęcia: kpt. Jacek Thomas, kpt. Marcin Gil, st. chor. Adam Roik, ppor. Katarzyna Szal
* * *
Fotogaleria:
fot. 7fot. 14fot. 15