banner_top
Aktualności
 
Change version
Transition w Ghazni
13.01.2012
12 stycznia odbyła się uroczysta inauguracja procesu przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności w mieście Ghazni.


Uroczystość odbyła się w rezydencji gubernatora prowincji Ghazni. Wśród zaproszonych gości byli przewodniczący Komisji ds. Koordynacji Przekazania Odpowiedzialności, dr Ashraf Ghani Ahmad Zai z Kabulu, reprezentujący dowódcę Dowództwa Regionalnego Wschód,  jego zastępca ds. rozwoju, gen. bryg. McQuillan, oraz zastępca dowódcy dywizji ds. politycznych Greg Huger. Polskie Siły Zadaniowe (PSZ) reprezentował gen. bryg. Pior Błazeusz.
 


Uroczystość rozpoczęło złożenie meldunku przez dowódcę Kompanii Honorowej dr. Ashrafowi Ghani oraz gubernatorowi prowincji Ghazni Musa Khanowi. Po przywitaniu się ze sztandarami, zaproszeni goście zajęli miejsca na trybunie honorowej. W swoich  przemówieniach zarówno dr Ghani, jak i Musa Khan, podkreślali, jak duże znaczenie ma rozpoczęty właśnie proces  przekazywania odpowiedzialności (transition) w prowincji Ghazni. Mówili również o potrzebie zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w poszczególnych dystryktach tak, aby  przebiegał on sprawnie w całej prowincji. Jak mówił Greg Huger:  (...) Ludzie wszędzie potrzebują normalnego życia, bezpieczeństwa, edukacji i pracy. Transition jest początkiem lepszego jutra dla Afganistanu. Gromkie brawa otrzymał generał Błazeusz, który powiedział: - Mam marzenie. Marzenie, w którym za kilka lat przyjeżdżam z rodziną do Afganistanu nie jako żołnierz, lecz jako turysta.


Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne, przy dźwiękach hymnu Afganistanu, wciągnięcie na maszt flagi państwowej. W  niebo wzbiły się wtedy białe gołębie. Następnie goście udali się na tradycyjny posiłek,  zakończony tańcami Afgańczyków.

 

*****

Uroczystość rozpoczęcia procesu przekazywania odpowiedzialności (transition) w mieście Ghazni to dla Afgańczyków pierwszy krok do przejęcia odpowiedzialności w całej prowincji. Jak podkreślił generał Błazeusz,  (...) to bardzo ważny krok dla Afganistanu a zwłaszcza dla prowincji Ghazni. To krok milowy. Każda podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
Proces ten w najbliższym czasie obejmie stopniowo pozostałe dystrykty,  wchodzące w skład prowincji.


Tekst: kpt. Dariusz Guzenda - szef Sekcji Informacyjno-Prasowej
X zmiany PKW Afganistan

Zdjęcia: Zespół PIO
* * *
Fotogaleria:
fot. 8fot. 2fot. 6