banner_top
Aktualności
 
Change version
Sukces polskich żołnierzy
22.11.2011
Współodpowiedzialny za śmierć polskiego żołnierza Mulla Addul Wakhil schwytany. Jednego z najbardziej aktywnych rebeliantów zatrzymali w nocy z piątku na sobotę polscy żołnierze.
Dzięki wspólnej akcji żołnierzy z Zadaniowego Zespołu Sił Specjalnych i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wspieranych przez Zgrupowanie Bojowe Alfa i Samodzielną Grupę Powietrzno – Szturmową, ujęto poszukiwanego przez siły ISAF rebelianta.

Od miesięcy Mulla Abdul Wakhil znajdował się na liście JPEL (Join Priority Effects List). Teraz już wiadomo, że to on stał za przygotowaniem, koordynowaniem i przeprowadzeniem większości ataków na polskie siły zadaniowe w prowincji Ghazni. Odpowiadał między innymi za przygotowanie zamachu na polski konwój w sierpniu tego roku, w którym zginął sierż. Szymon Sitarczuk.

Siły koalicyjne od miesięcy próbowały ująć Wakhila. Dzięki informacjom zdobytym przez oficerów SKW żołnierze Sił Specjalnych zatrzymali go, gdy pojawił się w jednym ze swoich domów w prowincji Ghazni. Mulla Wakhil był całkowicie zaskoczony. Kiedy polscy żołnierze, którym towarzyszyli policjanci z Oddziału Specjalnego Policji Afgańskiej, wkroczyli do jego domu, spał we własnym łóżku z odbezpieczoną bronią w zasięgu ręki. Nie zdążył jednak jej użyć. W domu byli też jego ochroniarz i inny wysoko postawiony w hierarchii rebeliant. Wszyscy zostali zatrzymani.

To kolejny sukces żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W zeszłym tygodniu polskie siły specjalne we współpracy z żołnierzami sił specjalnych USA zatrzymały trzech lokalnych rebeliantów podejrzanych o ataki na polskie bazy.

Obecnie polscy żołnierze wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa – wojskiem i policją przeprowadzają kolejne operacje na terenie prowincji Ghazni utrzymując przewagę operacyjną i inicjatywę taktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa w prowincji.


Sekcja prasowa PKW Afganistan

Kpt. Jacek Thomas
+93 705 607 714