banner_top
Aktualności
 
Change version
Podwójne święto
17.09.2007
16 września w bazie Bagram odbyła się uroczysta zbiórka. Była ona wyjątkowa z dwóch powodów.

Pierwszy -to przesunięte o 4 dni, ze względu na wizytę Ministra obrony narodowej, obchody Święta Wojsk Lądowych. Drugi- 30 lat zawodowej służby wojskowej Dowódcy PKW Afganistan, gen. bryg. Marka Tomaszyckiego.
-To ważny dzień dla nas wszystkich. Chociaż dominują wśrod nas żołnierze w zielonych mundurach bardzo cieszymy się, że w misji towarzyszą nam również koledzy z Sil Powietrznych i Marynarki Wojennej. Tak naprawdę jest to bowiem nasze wspólne święto - podkreślił w przemówieniu generał Tomaszycki. - Przez cały okres naszej misji wykonujemy trudne i odpowiedzialne zadanie. Trwa bowiem walka z terroryzmem, w której bierzemy udział. Ale nasza codzienna służba i wykonywane obowiązki składają się przede wszystkim na cząstkę wielkiego wysiłku, jaki międzynarodowa społecznośc wkłada w to, by zwykłym Afgańczykom żyło się lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej – dodał generał.
Z okazji święta Wojsk Lądowych żołnierzy wyróżniono medalami, nagrodami rzeczowymi, urlopami oraz listami gratulacyjnymi i pochwałami. Wśród wyróżnionych znaleźli się: ppłk Tomasz Mazurek, ppłk Paweł Kotowicz, ppłk Dariusz Raczkiewicz, ppłk Krzysztof Wyderkiewicz, ppłk Włodzimierz Pszenny, mjr Piotr Harężlak, mjr Sławomir Osmelak, mjr Marcin Starba, mjr Krzysztof Zieliński, mjr Sebastian Trojanowski, st. sierż. Sławomir Gulbertowicz, sierż. Wojciech Piątkowski, sierż. Józef Golanko, st. szer. Jacek Szczupiel, st. szer. Piotr Borowski, st. szer. Damian Danielewski, st. szer. Łukasz Krygier, st. szer. Jacek Nogal, st. szer. Tomasz Piotrowski oraz dwóch pracowników wojska- pan Jacek Matuszak i pan Maciej Wasilewski.
W drugiej części uroczystości żołnierze dowództwa Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Bagram wręczyli gen. Tomaszyckiemu pamiątkową tablicę z umieszczonymi na niej dwoma bagnetami. Był to prezent, jaki zaskoczonemu jubilatowi sprawili jego żołnierze. Dowódca PKW wzruszonym głosem podziękował za pamięć i obiecał, że tablica zajmie ważne miejsce na pamiątkowej ścianie. -Jestem dumny, że przyszło mi dowodzić tak wspaniałymi ludźmi. Profesjonalistami w mundurze- dodał. Pytany o największe osiągnięcie, odpowiedział krótko- Żona i trójka dzieci-. Z planów do zrealizowania po powrocie ważne miejsce zajął u generała- Ostatni szczupak w listopadzie. Najprawdopodobniej w okolicach Giżycka. A jakie kolejne zadanie będę wykonywać po powrocie?- zdecydują moi przełożeni. Wracam do swojej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Do Świętoszowa.
Po uroczystości przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie, a później przygotowaną przez żołnierzy kolację. W menu nie zabrakło polskich akcentów - ogórkowa, śledzie, kiełbasa. Prawie tak jak w domu, do którego już blisko, bo za kilka tygodni kończy się I zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. 

***
Generał brygady Marek Tomaszycki (ur. 28.01.1958) jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1981) i Akademii Obrony Narodowej (1995). W 1999 roku ukończył w AON kurs taktyczno-operacyjny integracji z NATO, a w 2003 roku podyplomowe studia operacyjno-strategiczne. Służbę wojskową rozpoczął w 1981 roku w 32 pułku zmechanizowanym. Służył także w 8 Brygadzie Zmechanizowanej i Dowództwie 8 Dywizji Obrony Wybrzeża. W latach 1996-1999 był szefem szkolenia-zastępcą dowódcy 36 Brygady Pancernej. Od roku 1999 do 2001 był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej, a następnie służył w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego jako szef Oddziału Rozpoznania i WRE. Od lipca 2003 do lutego 2004 był szefem Oddziału szkolenia w PKW w Iraku. Po zakończeniu misji wrócił na poprzednio zajmowane stanowisko. W latach 2004-2005 był dowódcą 6 Brygady Kawalerii Pancernej. Jest absolwentem Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych – Carlise Barracks w USA. Obecnie jest dowódca 10BKPanc. w Świętoszowie.

sekcja informacyjno – prasowa PKW Afganistan
Zdjęcia: Michał Niwicz

* * *
Fotogaleria: