banner_top
Aktualności
 
Change version
VII zmiana zakończyła misję
28.10.2010
My wszyscy, począwszy od szeregowego do mnie, wracając do domu staniemy się w Polsce ambasadorami afgańskich obywateli.

Powiedział gen. bryg. Andrzej Przekwas podczas uroczystości przekazania dowodzenia Polskimi Siłami Zadaniowymi w Afganistanie na ręce gen. bryg. Andrzeja Reudowicza, dowódcy VIII zmiany PSZ.

Z udziałem ambasadora RP w Afganistanie Macieja Langa, gubernatora prowincji Ghazni Musy Khana, dowódcy Regionalnego Wschód gen. dyw. Johna F. Campbella, zastępcy Dowódcy Operacyjnego SZ gen. dyw. Jerzego Michałowskiego, dowódców VII i VIII zmiany Polskich Sił Zadaniowych, w czwartek 28 października w bazie Ghazni odbyła się uroczystość przekazania misji kolejnej zmianie.

Gen. dyw. John F. Campbell, dowódca CJTF-101 i Dowództwa Regionalnego Wschód przypomniał wielomiesięczne przygotowania VII zmiany do objęcia misji w Afganistanie. „To spowodowało, że TF White Eagle wspólnie z CJTF 101 prowadził wiele, zakończonych sukcesem, połączonych operacji” – powiedział. Podkreślił, że pomimo bardzo trudnego okresu letniego, Task Force White Eagle sprostał każdemu wyzwaniu. Dowódca RC-E podziękował gen. Przekwasowi za bardzo dobrą współpracę z podległym mu batalionem amerykańskim. Przypomniał polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy polegli na afgańskiej ziemi podczas VII zmiany. Witając dowódcę VIII rotacji Polskich Sił Zadaniowych, gen. bryg. Andrzeja Reudowicza powiedział, że VIII zmiana została do misji dobrze przygotowana: „Jesteście właściwym zespołem na właściwym miejscu, aby kontynuować sukcesy VII zmiany”. Obecny na uroczystości gubernator prowincji Ghazni, Musa Khan podkreślił, że generał Przekwas opuszcza Afganistan jako przyjaciel mieszkańców prowincji Ghazni. Życzył jednocześnie sukcesów nowemu dowódcy Polskich Sił Zadaniowych gen. Reudowiczowi. „Spotkaliśmy się w Polsce, to bardzo doświadczony dowódca” – powiedział Musa Khan.

Dowódca kończącej się, VII zmiany, gen. Przekwas wspominał oczekiwania i plany jakie towarzyszyły mu przed misją. „Przez ostatnie sześć miesięcy wspólnie z naszymi afgańskimi partnerami zrobiliśmy wiele, aby te plany zrealizować” - mówił. „Wiemy, że nie osiągnęliśmy wszystkiego co sobie zaplanowaliśmy” – powiedział. „Ale z dumą mogę powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy naszego czasu” - dodał. Życzył następcom z kolejnej rotacji wszystkiego dobrego. „Los afgańskich ludzi, którzy stali się tak bliscy naszych sercom, zależy teraz od Waszych wysiłków. My wszyscy, począwszy od szeregowego do mnie, wracając do domu staniemy się w Polsce ambasadorami afgańskich obywateli” – powiedział gen. Przekwas.
Gen. bryg. Andrzej Reudowicz, dowódca VIII zmiany, podkreślił, że jest niewielu Afgańczyków, którzy pamiętają pokój w prowincji Ghazni, którzy pamiętają ją prosperującą. „To jest wyzwanie dla nas” – zaznaczył. Jak przypomniał, przygotowania do misji trwały niemal rok – żołnierze zapoznawali się zarówno ze środowiskiem operacyjnym, poznawali potrzeby ludzi i równocześnie korzystali z doświadczeń poprzedników i wojsk sojuszniczych

* * *
Zakończyła się VII zmiana Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. Do jej najważniejszych zadań należała poprawa bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, neutralizacja rebeliantów, swoboda ruchu na głównych drogach prowincji, wsparcie władz lokalnych, stworzenie warunków do ekonomicznego rozwoju prowincji, wsparcie administracji lokalnej oraz Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa w organizacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wyborów parlamentarnych.

VII zmiana Polskich Sił Zadaniowych, wspólnie z afgańskimi partnerami zrealizowała szereg operacji mających na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. Były to m. in. Eagle Shadow, Shield II, Liberty. Oprócz połączonych operacji na bieżąco realizowano intensywną działalność patrolową - wspólnie z pododdziałami 3 Brygady Piechoty ANA oraz policji zrealizowano ponad 3,5 tys., z czego 748 wspólnie z siłami afgańskimi w ramach operacji połączonych. W trakcie VII zmiany, wspólnie z Amerykanami i Afgańczykami, polscy żołnierze wyeliminowali 10 grup podkładających improwizowane ładunki wybuchowe. Odnaleziono 10 miejsc, w których Talibowie przechowywali broń i amunicję. We współdziałaniu z Afgańskimi Narodowymi Siłami Bezpieczeństwa znaleziono i zniszczono m. in. 25 min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych oraz 212 improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), które stanowią największe zagrożenie dla lokalnej ludności oraz wojsk koalicji. Jednocześnie skonfiskowano ponad 6 ton materiałów służących do konstruowania improwizowanych urządzeń wybuchowych, wykryto i zniszczono 66 ładunków niebezpiecznych oraz 70 sztuk pojemników z plastycznym materiałem wybuchowym. Wykryto i zniszczono 16 stanowisk ogniowych i startowych rakiet, z których ostrzeliwano bazy sił koalicyjnych i afgańskich. Ponadto skonfiskowano i zniszczono 153 kg narkotyków. W wyniku prowadzonych przez Polskie Siły Zadaniowe operacji wyeliminowano 239 rebeliantów i zatrzymano 243 podejrzanych o działalność terrorystyczną. W ramach pomocy rozwojowej dla Ghazni – zgodnie z założeniami w 2010 roku jej wartość ma przekroczyć 7,2 mln USD – zespół polskich specjalistów przygotował 42 projekty, stawiając na rozbudowę infrastruktury drogowej, wodnej i elektrycznej oraz poprawę warunków sanitarno-higienicznych.

Tekst: Artur Weber/PKW Afganistan
Zdjęcia: Adam Roik/Combat Camera DO SZ

* * *
Fotogaleria:
fot. 4fot. 2fot. 1